محیط زیست : نروژ علیرغم اعتراضات در ۹ ماه بیش از ۵۷۰ نهنگ صید کرد

محیط زیست : نروژ علیرغم اعتراضات در ۹ ماه بیش از ۵۷۰ نهنگ صید کرد...
p.dw.com ۱۴۰۰/۰۷/۱۳ طبیعت

کلیدواژه ها:#P.dw.com، #اعتراض، #اعتراضات، #ایسلند، #جهانی، #حیوانات، #دانمارک، #دانمارکی، #دریایی، #دلفین، #شکار، #شیلات، #محیط_زیست، #نروژ، #نروژی، #نهنگ_آبی، #نهنگ_مینکی، #وزیر، #ژاپن، #کنون

علیرغم اعتراضات جهانی و صدور حکمی برای توقف صید تجاری نهنگ ، نروژ همچنان پیشتاز کشتن این پستاندار دریایی است. در ۹ ماهه اول سال جاری میلادی ۵۷۰ نهنگ در این کشور صید شده است.
در سال جاری میلادی (۲۰۲۱) در نروژ بیش از ۵۷۰ نهنگ نیزه‌ای معمولی شکار و کشته شد. سازمان شیلات این کشور در گزارش خود نوشته که در ۹ ماهه اول این سال مجموعا ۵۷۵ پستاندار دریایی صید شد.
این رقم از سال ۲۰۱۶ تا کنون بالاترین رقم صید پستانداران دریایی در نروژ بوده است. وزیر شیلات نروژ برای سال جاری همانند سال گذشته حداکثر سهمیه صید را هزار و ۲۷۸ حیوان دریایی اعلام کرده است.
سازمان حفاظت از وال‌ها و دلفین‌ها از نروژ به دلیل ادامه صید نهنگ به شدت انتقاد کرده است. بنا بر گزارش این نهاد ، نروژ در سال ۲۰۲۱ نیز رتبه اول صید نهنگ در جهان را دارد و به طور محسوسی از ژاپن و ایسلند جلوتر است.
این در حالی است که تقاضا برای مصرف گوشت نهنگ کمتر شده و به همین دلیل با توجه به نقش مهم این پستاندار دریایی در حفظ زیست بوم دریاها ، صید تجاری این حیوانات غیرقابل توجیه است.
از سال ۱۹۸۶ حکمی برای توقف صید تجاری نهنگ وجود دارد. نروژ اما به این حکم اعتراض کرده است.
در حال حاضر تنها معدودی از کشورها همچنان نهنگ صید می‌کنند که از میان آنها می‌توان به ژاپن و ایسلند اشاره کرد. دو هفته پیش صید جمعی بیش از هزار و ۴۰۰ دلفین در مجمع‌الجزایر فارو در دانمارک نیز خبرساز شد و اعتراضات زیادی را برانگیخت. در این جزایر هم نهنگ صید می‌شود.
نهنگ بزرگ‌باله‌ای کوچک یا نهنگ مینکی گونه ای آب‌بازسان بی‌دندان است. این جانور دو گونه دارد: نهنگ مینکی شمالی و نهنگ مینکی قطب جنوب (جنوبی). این نهنگ نخستین بار در سال ۱۷۸۰ توسط طبیعت‌شناس دانمارکی اتو فابریسیوس شناسایی شد. او گمان کرد که این نهنگ پیشتر شناسایی شده و نام نهنگ پوزه‌بطری شمالی که در سال ۱۷۷۶ از سوی اوتو فریدریش مولر پیشنهاد شده بود را بر آن گذاشت.[۱] پس از آن برنارد ژرمن دو لاسه‌پد در ۱۸۰۴ یک گونهٔ جوان این نهنگ را شناسایی کرد[۲] و نامی بر آن گذاشت که تقریباً ترجمهٔ مینکه وال از زبان نروژی است. احتمالاً او این نام را از نام یک شکارچی نهنگ به نام منکه که نروژی بود گرفته بود. این فرد هم نهنگ مینکی را با نهنگ آبی اشتباه گرفته بود.[۳]
نهنگ مینکی پس از یوزنهنگ کوتوله کوچکترین نهنگ بی‌دندان است. آن‌ها پس از ۶ تا ۸ سال بالغ می‌شوند ، طول نهنگ‌های نر ۶٫۹ متر و نهنگ‌های ماده ۸ متر است. بزرگترین نهنگ‌های ماده آن‌ها طولی میان ۹٫۱ تا ۱۰٫۷ متر و بزرگترین نرها طولی میان ۸٫۸ تا ۹٫۸ دارند. هر دو جنس آن‌ها بین ۴ تا ۵ تن وزن دارند و بزرگترین نهنگ مینکی شناسایی شده ۱۰ تن وزن داشته‌است.
نهنگ مینکی معمولاً بین ۳۰ تا ۵۰ سال عمر می‌کند و گاهی تا ۶۰ سال هم می‌رسد.
---
حیوان‌آزاری
---...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
گشایش‌های تجارت خارجی ایران یک ماه و نیم پس از اجرای برجام آغاز بهار ت...
ion.ir ۱۳۹۴/۱۲/۱۲ واردات-صادرات
یک ماه و نیم از آغاز اجرایی شدن برجام و فرو ریختن دیوار تحریم‌ها علیه ایران می‌گذرد، در این مدت بسیاری از کشورها از گسترش روابط اقتصادی خود با ایران ا...ادامه مطلب»

دانش و محیط زیست صید کف‌روب؛ ردپای شناورهای چینی در غارت دریاها ...
p.dw.com ۱۴۰۰/۰۷/۰۶ طبیعت
کنشگران محیط زیست سال‌هاست درباره صید بی‌رویه آبزیان در آب‌های بین‌المللی هشدار می‌دهند. شناورهای کف‌روب چینی که گفته می‌شد در سواحل جنوبی ایران هم فع...ادامه مطلب»

سعودی هاو تلاش برای احیای آبروی از‌دست رفته ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۹/۰۲ سیاست
این روزها سیاستمداران ریاض دست به ابتکار عمل و اقدامات جدیدی می‌زنند که هدف اصلی آن را باید احیای هژمونی منطقه‌ای این کشور عنوان کرد. این تحرکات در س...ادامه مطلب»

10 نکته کاربردی در  روز جهانی «نه به کیسه‌های پلاستیکی»...
asriran.com ۱۴۰۰/۰۴/۲۱ طبیعت
در ایران هم تشکل‌های مردم‌نهاد گام‌های خوبی در این زمینه برداشته‌اند اما نیاز به عزمی ملی است. جالب اینکه در یکی از تبلیغ‌های تلویزیونی مردم به خرید ...ادامه مطلب»

سخنگوی وزارت بهداشت خبر داد کاهش شمار مبتلایان تب کریمه کنگو/ مردم نگ...
isna.ir ۱۳۹۶/۰۳/۰۸ اخبار
سخنگوی وزارت بهداشت به مردم اطمینان خاطر داد که نگرانی خاصی در خصوص انتشار بیماری تب کریمه کنگو در کشور وجود ندارد. به گزارش ایسنا، دکتر ایرج حریرچی د...ادامه مطلب»


EOF