روز تاریخی فوران نفت

روز تاریخی فوران نفت ...
donya-e-eqtesad.com 26/05/1908 تاریخ

کلیدواژه ها:#1888، #1968، #Donya-e-eqtesad.com، #آبادان، #آرژانتین، #آزادی، #آفریقا، #آلمان، #اروپایی، #استالین، #استان_خوزستان، #استرالیا، #استقلال، #اشتراکی، #اعتبار، #اعتراض، #الرشید، #انگلستان، #انگلیس، #انگلیسی، #ایران، #بحرین، #بمباران، #تاریخ، #تزار، #تظاهرات، #تونس، #توپولف، #جنگ_جهانی_دوم، #جهانی، #خرداد، #خوزستان، #دربار، #دولت، #رفراندوم، #روسیه، #ریاض، #زندانی_سیاسی، #سعودی، #سلیمان، #شارل_دوگل، #شاه، #شاه_جهان، #شعار، #شمال_آفریقا، #شهرستان، #شوروی، #عباسی، #عراق، #عمان، #فرانسه، #فرانسوی، #فوربس، #قرارداد_1907، #قفقاز، #قفقاز_شمالی، #لندن، #مجلس، #مدیترانه، #مردم، #مسجد_سلیمان، #مسکو، #ناسیونالیسم، #ناپلئون، #هارون_الرشید، #هند، #هواپیما، #پیشین، #چین، #کودتا، #کویت، #یهودی

گروه تاریخ و اقتصاد: در پنجم خردادماه 1287 شمسی برابر با 26 مه 1908 میلادی در حالی كه تلاش برای اكتشاف نفت به یاس و ناامیدی کشیده شده بود ، نخستین چاه نفت ایران در شهرستان مسجد سلیمان از شهرهای استان خوزستان در عمق 600 متری زمین به نفت رسید و نفت تا ارتفاع 25 متر از سطح زمین فوران كرد.
این واقعه ، باعث شد كه امپراتوری انگلیس ، جهت حفظ منابع نفتی ، اقدام به احداث و گسترش تاسیسات عظیمِ استخراج ، تصفیه ، صدور نفت و تولیدات نفتی در جنوب ایران کند. یك سال بعد ساخت پالایشگاهی در این منطقه آغاز شد و به بنا نهادن شهر آبادان منجر شد. پالایشگاه آبادان ، برای مدت‏های طولانی بزرگ‏ترین پالایشگاه جهان به شمار می‏رفت.
1968م: در این روز در ماه مه 1968 و در پی سه هفته اعتصاب و تظاهرات خیابانی کارگران و دانشجویان فرانسه که مخالف برنامه اصلاحات شارل دوگل رئیس‌جمهور آن کشور از جمله تضعیف یا حذف سنای فرانسه بودند ، وی اعلام کرد که نمی‌تواند اعتراض چند ده هزار تظاهرکننده را نظر قاطبه مردم فرانسه نسبت به برنامه‌های خود بداند و تصمیم گرفته است که برای آگاه شدن از نظر اکثریت مردم ، رفراندوم برگزار کند. این رفراندوم طبق برنامه انجام شد و اکثریت شرکت‌کنندگان با برنامه‌های اصلاحی دوگل مخالفت کردند. وی از تصمیم خود در مورد برنامه اصلاحات عدول نکرد و کنار رفت. فرانسویان گفته بودند که نمی‌خواهند قوانین توسط یک مجلس تدوین شود. باید هر دو مجلس باقی بمانند تا روی لوایح و طرح‌ها بررسی بیشتری صورت گیرد و قوانین موضوعه منطقی‌تر باشند. اقدام دوگل یک عمل دموکراتیک بزرگ بود که فصلی از تاریخ دموکراسی را تشکیل داده است. دوگل که پس از کناره‌گیری همچنان محبوب فرانسویان باقی ماند ، در ردیف ناپلئون از دوستداران فرانسه بشمار می‌رود.
1799م: بیست و ششم ماه مه زادروز « الکساندر پوشکین » نویسنده و شاعر بزرگ روسیه است که در مسکو به دنیا آمد و در طول عمر کوتاه 38 ساله خود آثار متعدد ماندنی خلق کرد. وی در زمستان 1837 در دوئل با یک مهاجر فرانسوی بر سر مسائل خانوادگی کشته شد. پوشکین که یک اشراف زاده بود با سرودن چکامه « آزادی » ، که تزار به تحریک نزدیکانش آن را با هدف ضدیت با خود تلقی کرده بود درحالی‌که 21 سال بیش نداشت به قفقاز شمالی تبعید شد.
1888م: جایگاه « آندری توپولف » در تاریخ نه تنها به خاطر اختراع و ساخت یکصد نوع هواپیما (بیش از هر مخترع و سازنده دیگر در جهان) ، بلکه وطن‌دوستی او است ، زیرا وی در زمانی که یک زندانی سیاسی بود ، در زندان برای وطنش بمب‌افکن سنگین دو موتوره ساخت که سریع‌ترین بمب‌افکن وقت و قادر به شیرجه ـ هنگام بمباران بود. مهندس توپولف متولد دهم نوامبر 1888 از دهه سوم عمر به ساخت هواپیمای غیرنظامی دست زده بود. وی اواخر دهه 1930 از انگلستان و آلمان دیدن کرد و در بازگشت به روسیه چندبار از ناسیونالیسم روس سخن به میان آورد که به گوش استالین رسید.
800م: هارون الرشید خلیفه عباسی که در عصر خود ابرمرد شرق به شمار می‌آمد در ماه مه سال 800 میلادی ضمن ارسال پیامی به « شارلمانی » ابرمرد وقت غرب به وی اطلاع داد که به ابراهیم بن عقرب حکمران افریقیه (سرزمین‌های مسلمان‌نشین شمال آفریقا به مرکزیت تونس امروز) خودمختاری داده است و در امور داخلی استقلال دارد و از این پس درباره مسائل محلی (منطقه مدیترانه) با او تماس بگیرد. تاریخ انشای نامه پس از تطبیق تقویم‌ها و محاسبات تقویمی دیگر ، 26ماه مه تعیین و اعلام شده است.
1659م: اورنگ زیب 26 مه 1659 خود را امپراتور هند اعلام کرد. وی قبلا با انجام یک کودتا ، پدرش « شاه جهان » را در حرمسرای سلطانی زندانی ساخته بود و برادران خود را نیز به بند کشیده بود.
فرانسوا برنیه ، سیاح فرانسوی که از دربار اورنگ زیب دیدار کرده درباره او چنین قضاوت کرده است: « اورنگ زیب مردی است که منافع ملی را به آسانی فدای امیال شخصی خود می‌کند؛ تنها خودش را می‌خواهد و بس » .....
1933م: مهاجران انگلیسی استرالیا که به ناحق این سرزمین را تصاحب و بیشتر بومیان آن را نابود کرده‌اند ، 26 مه 1933 گام تجاوزکارانه دیگری برداشتند و مدعی مالکیت یک سوم قطب جنوب هم شدند. نخستین مهاجران اروپایی استرالیا زندانیان و زنان ولگرد انگلستان بودند. این مهاجران که از آن سوی جهان به استرالیا منتقل شده بودند ، بومیان بی‌گناه این سرزمین را به فجیع‌ترین صورتی کشتند و بر جایشان نشستند و به نوشته برخی مورخان؛ نانی را که از آنجا می‌خورند به خون آن بی‌گناهان آلوده است.
1942م: در این روز در سال 1942 (زمان جنگ جهانی دوم) میان مسکو و لندن یک پیمان نامحدود همکاری دوجانبه که همه زمینه‌ها را دربرمی‌گیرد به امضا رسید. در باره لغو این پیمان یا اعلام انقضای اعتبار آن تا به امروز گزارشی انتشار نیافته است. میان این دو دولت در طول زمان پیمان‌های متعدد امضا شده است که عمدتا به زیان برخی کشورها تمام شده‌اند ، از جمله قرارداد 1907 سن‌پترزبورگ دایر به تقسیم ایران میان آن دو دولت.
1997م: ژیانگ زمین رهبر وقت چین در مه 1997 یک دیدار پنج روزه از روسیه به عمل آورد و با یلتسین رئیس‌جمهوری پیشین این کشور به توافق‌هایی دست یافت. سران چین و روسیه اعلامیه‌ای را در مسکو امضا کردند که در آن تاکید شده بود: هیچ دولتی حق ندارد و نباید خود را قدرت جهانی (تنها ابرقدرت) بنامد یا عملا چنین نقشی را ایفا کند و حل و فصل مسائل بین‌المللی را منحصرا به دست گیرد و منوپولیزه خود کند.
2004م: مجله « فوربس » که هرسال فهرست میلیاردرهای کشورهای مختلف جهان را منتشر می‌کند ، در آخرین شماره ماه مه 2004 خود نوشت که روسیه 36 میلیاردر دارد که اینان تا دسامبر سال 1991 (12 سال و 5 ماه پیش از آن) که شوروی منحل شد ، آه در بساط نداشتند. بیش از 9 تن از این عده یهودی هستند. تا آن سال شوروی نظام سوسیالیستی داشت ، سرمایه در دست جامعه (دولت) بود و مالکیت منابع تولید و ثروت ، اشتراکی.
1981: در جریان جنگ عراق با ایران ، شورای همکاری خلیج‌فارس مرکب از 6 کشور عربی تشکیل شد. در 25 ماه مه سران سعودی ، عمان ، قطر ، امارات ، کویت و بحرین گردهمایی 2 روزه خود را در شهر ریاض برگزار کردند.
1982: نیروی هوایی آرژانتین ناوشکن اتمی انگلیسی « کاونتری » را غرق کرد. این ناو در جریان گروگانگیری آمریکایی‌ها در ایران برای کمک به مساعی آمریکا به خلیج‌فارس اعزام شده بود.
------

نفت در دست خارجی‌ها و واکنش‌های داخلی
از به نفت رسيدن نخستين چاه در ايران در منطقه مسجد سليمان (27 مه 1908) 106 سال گذشت. اين چاه با رسيدن به نفت ، دشواري‌هاي تازه‌اي هم براي ايرانيان به همراه آورد! امتياز نفت ايران از نخستين سال قرن بيستم در اختيار انگليسي‌ها بود.
درست ربع قرن پس از رسيدن نخستين چاه مسجد سليمان به نفت (هفتم خرداد 1312 = 28 مه 1933) مجلس تنها با هشت راي مخالف و ممتنع تمديد قرارداد نفت را كه امتياز آن در انحصار انگلستان بود ، تصويب كرد.
18 سال بعد در همين روز (7 خرداد 1330) به مناسبت سالروز تصويب اين قرارداد ، ايران شاهد بزرگ ترين تظاهرات تاريخ خود تا آن زمان بود و تظاهرات‌كنندگان ضمن محكوم‌كردن اين اقدام مجلس ، خواستار محاكمه و مصادره اموال آن دسته از نمايندگان ــ چه مرده و چه زنده ــ شدند كه به اين قرارداد راي موافق داده بودند. مردم شعار مي‌دادند: سالروز « تصويب خيانت » .
------
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
سعودی هاو تلاش برای احیای آبروی از‌دست رفته ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۹/۰۲ سیاست
این روزها سیاستمداران ریاض دست به ابتکار عمل و اقدامات جدیدی می‌زنند که هدف اصلی آن را باید احیای هژمونی منطقه‌ای این کشور عنوان کرد. این تحرکات در س...ادامه مطلب»

جدا شدن بحرین از ایران...
1host2u.com ۱۳۵۰/۰۵/۲۳ تاریخ
جدا شدن بحرین از ایران پس از گذشت سال‌ها اشغالگری آل‌خلیفه و بریتانیا، در روز ۲۲ مرداد ۱۳۵۰ در زمان حکومت محمدرضا شاه پهلوی و با چشم‌پوشی وی از حاکمیت...ادامه مطلب»

تاسیس حزب توده ایران...
fa.wikipedia.org 02/10/1941 تاریخ
بلافاصله پس از تبعید رضاشاه پهلوی و آزادی زندانیان سیاسی، عده‌ای از اعضای جوان‌تر «۵۳ نفر» مارکسیست مشهور، از جمله ایرج اسکندری، بزرگ علوی، عبدالحسین ...ادامه مطلب»

نسل‌کشی ارمنی‌ها توسط امپراتوری عثمانی ...
parseed.ir 24/04/1915 تاریخ
نسل‌کشی ارمنی‌ها (به ارمنی:Հայոց Ցեղասպանություն، به ترکی استانبولی:Ermeni Soykırımı) که گاهی با عناوین دیگری چون هولوکاست ارامنه، کشتار ارامنه و نیز ...ادامه مطلب»

کودتای ۲۸ مرداد...
parseed.ir 19/08/1953 تاریخ
کودتای ۲۸ مرداد (به تعبیر حکومت پهلوی: رستاخیز ۲۸ مرداد) کودتایی است که با طرح و حمایت مالی و اجرائی سازمان مخفی اطلاعات بریتانیا و آژانس اطلاعات مرکز...ادامه مطلب»


EOF