تخت جمشید و گزند روزگار؛ از فرونشست زمین تا باران‌های اسیدی ...
p.dw.com۱۳۹۸/۰۸/۲۴ تاریخ
کارشناسان میراث فرهنگی، چون بیژن روحانی، نسبت به خطری که بارش اسیدی می‌تواند برای بناهای سنگی داشته باشد، هشدار می‌دهند. زیر پای تخت‌جمشید هم چندان مح...»»»


ترامپ چگونه جزایر ایرانی خلیج فارس را محبوب عام و خاص کرد؟...
entekhab.ir۱۳۹۸/۰۱/۱۰ اقتصاد
بلومبرگ نوشت: همه ساله در آستانه سال نوی ایرانی، حیات وحش نادر و دره‌های چشمگیر، موجب جذب گردشگران بسیار به هتل ها در جزیره قشم می‌شود. افزایش تعداد م...»»»


آیا «مومیایی» پیدا شده در شهرری متعلق به رضا شاه است؟ ...
fa.euronews.com۱۳۹۷/۰۲/۰۴ تاریخ
درحالی که یکی از مسئولان آستان حرم عبدالعظیم حسنی در شهر ری، کشف یک جسد مومیایی در این مکان که آن را به رضا شاه پهلوی نسبت می‌دهند شایعه می‌داند اما ر...»»»


بناهای تاریخی زیرغبار یک قانون قدیمی ...
ion.ir۱۳۹۴/۰۷/۲۲ تاریخ
چندی است که خروج بناهای تاریخی از فهرست آثار ملی ایران که به منزله برداشتن موانع قانونی برای تخریب آن‌هاست، اسباب نگرانی دوستداران میراث فرهنگی شده ا...»»»


بازگشت 30 قطعه از اشیا و آثار فرهنگی مسروقه به کشور...
dolat.ir۱۳۹۴/۰۵/۰۹ تاریخ
حدود 30 قطعه از اشیا و آثار فرهنگی متعلق به دوران قبل و پس از اسلام که در جهت اجرای کنوانسیون «یونیدروا» درخصوص استرداد اموال فرهنگی مسروقه از سوی کش...»»»


حکم تازه دستگاه قضائی آمریکا: «لوح های هخامنشی، قابل مصادره نیست» ...
irinn.ir۱۳۹۳/۰۱/۱۱ اخبار
دادگاهی در آمریکا، در حکمی تازه، رای داد لوح های هخامنشی ایرانی موجود در دانشگاه شیکاگو، قابل مصادره نیست. چندی پیش یک دادگاه فدرال شیکاگو حکم داده ب...»»»


خبرگزاری مهر :: Mehr News Agency - نجفی با شیر باستانی به ایران باز می...
mehrnews.com۱۳۹۲/۰۷/۰۶ اخبار
رئیس سازمان میراث فرهنگی در بازگشت از آمریکا با خود یک شیر باستانی که از یک قاچاقچی گرفته شده بود، به ایران می آورد. مهدی حجت معاون میراث فرهنگی کشور...»»»


از اداره کل عتیقات تا باستان‌شناسی...
donya-e-eqtesad.com13/06/1937 تاریخ
گروه تاریخ و اقتصاد: در تاریخ 23 خرداد ماه سال 1316 در پی نامه وزارت معارف، اداره کل عتیقات به اداره باستان‌شناسي تغيير یافت و واژه‌هاي آركئولوژي و آ...»»»


قتل عمر: رفتار تبعیضی عمر بن خطاب و قتلش توسط ابولؤلؤ (پیروز نهاوندی) ...
persans.info02/11/644 تاریخ
در مورد قتل خلیفهٔ دوم آمده است؛ عمر روزی برای نظارت به بازار رفته بود؛ ابولؤلؤ غلام ایرانی مغیره بن شعبه او را دیده و از خراج سنگینی که مغیره از وی م...»»»ادامه