شاهنامه آخرش خوش است

English »» تاریخ سلسله :1 امپراطوری مادها (728 - 550) BC


سپتامبر, 11, 56 ق.م:
برکناری مهرداد سوم از شاهی توسط مهستان و انتخاب ارد دوم بجای آن


مهرداد سوم (اشک دوازدهم) (به لاتین:Mithridates III) دوازدهمین شاه ایران از خاندان اشکانی است (۵۸ یا ۵۷- ۵۶ پ. م). او فرزند فرهاد سوم بود و پس از اینکه به همراه برادر کوچکتر خود اُ... ادامه مطلب:


آوریل, 28, 585 ق.م:
پایان نبرد هالیس در پی خورشید گرفتگی


نبرد هالیس (Halys) که به نبرد خورشیدگرفتگی نیز شهرت دارد. نبردی بود میان مادها و حکومت لیدیه به تاریخ ۲۸ مه سال ۵۸۵ پیش از میلاد در کنار رودخانه هالیس، که اکنون به نام قزل... ادامه مطلب:


مه, 28, 585 ق.م:
پايان جنگ ايران و ليدي


خورشيد گرفتگي 28 ماه مه سال 585 پيش از ميلاد باعث شد که جنگ طولاني ايران و کشور ليدي (قسمتي از آناتولي مرکزي و غربي تا اژه و مديترانه به پايتخي سارد= سارت) پايان يابد و يک ... ادامه مطلب:


آوریل, 17, 647 ق.م:
جنگ شوش: فتح و نابودی عیلام


جنگ شوش آخرین جنگ از مابین عیلام و دولت آشور بود که با پیروزی آشور بانیپال پادشاه نیرومند آشور، به پایان رسید. زمان این جنگ در سال ۶۴۵ پیش از میلادی و ۶۳۶ پیش از میلادی... ادامه مطلب:


اوت, 1, 648 ق.م:
آغاز پادشاهی هومبان هلتش سوم


هومبان هلتش سوم (به انگلیسی: Humban-haltash) یا اوممان آلداش (به انگلیسی: Ummanaldash) یا خوم بان کالداش (به انگلیسی: Khumban-Kaldash) یا هوبان هالتاش یکی از شاهان ایرانی در دورهٔ ایلام بود... ادامه مطلب:


دسامبر, 1, 689 ق.م:
آغاز پادشاهی هومبان هلتش یکم


هومبان هلتش یکم (به انگلیسی: Humban-haltash) یا اوممان آلداش (به انگلیسی: Ummanaldash) یکی از شاهان ایرانی در دورهٔ ایلام بود. از بستگی خانوادگی او با شاهان پیشین ایلام آگاهی در دست... ادامه مطلب:

دوره های تاریخ ایران براساس خاندان