پرسیدن عیب نیست٬ ندانستن عیب است

English »» تاریخ سلسله :16 سلسله ایلخانی (1256 - 1353) AD


آوریل, 21, 1258 ب.م:
آغاز نگارش گلستان سعدی تأثیرگذارترین کتابِ نثر در ادبیات فارسی‌


گلستان نوشتهٔ شاعر و نویسندهٔ پرآوازه ایرانی سعدی شیرازی است. به باور بسیاری، گلستان تأثیرگذارترین کتابِ نثر در ادبیات فارسی‌است. که در یک دیباچه و هشت باب به نثر مس... ادامه مطلب:


مه, 6, 1259 ب.م:
آغاز ساخت رصدخانه مراغه


رصدخانهٔ مراغه رصدخانه‌ای بود که در دورهٔ هلاکوخان زیرنظر خواجه نصیرالدین طوسی در شهر مراغه ساخته‌ شد. این رصدخانه روی تپه‌ای در غرب مراغه در نزدیکی دو روستا به نا... ادامه مطلب:


مارس, 19, 1279 ب.م:
جنگ یامن


نبرد یامِن (چینی سنتی:厓門戰役) نبردی میان دودمان سونگ جنوبی و مغولان بود که در ۱۹ مارس ۱۲۷۹ میلادی رخ داد. این جنگ آخرین ایستادگی ارتش سونگ در مقابل نیروهای امپراتوری م... ادامه مطلب:


مارس, 20, 1311 ب.م:
تبدیل واحد پول ایران از قران به ریال


قِران یکای پول ایران در دوران قاجاریان بود. نام قران کوتاه شده صاحب‌قران است. هر ۱۰ قران معادل یک تومان بود و هر قران ۲۰ شاهی و هر شاهی ۵۰ دینار ارزش داشت. ریال ایران ه... ادامه مطلب:


مارس, 20, 1318 ب.م:
آغاز بهره‌برداری از راه‌آهن سراسری ایران با حرکت نخستین قطار مسافربری از تهران به اهواز


راه‌آهن سراسری ایران نام راه‌آهنی که در دوران رضاشاه ساخته شد و تهران را از طریق بندر شاه (بندرترکمن امروزی) به دریای خزر و از طریق بندر شاهپور (بندر امام خمینی امروز... ادامه مطلب:


مارس, 16, 1337 ب.م:
قیام‌ سربداران به رهبری عبدالرزاق باشتینی


خواجه عبدالرزاق باشتینی پسر خواجه جلال‌الدین فضل‌الله باشتینی از اعیان ولایت بیهق، اولین حاکم سربداران بود که در سال ۷۳۷ هجری (۱۳۳۷ میلادی) قیام‌کنندگان در باشتین... ادامه مطلب:

دوره های تاریخ ایران براساس خاندان