اهرمن به گفتار نیک نیکوکار نمیشود

English »» تاریخ سلسله :2 امپراطوری هخامنشیان (550 - 331) BC


مه, 23, 334 ق.م:
نبرد گرانیک


نخستین نبرد ارتش اسکندر و ارتش ایران در بهار (۳۳۴ پ. م) در حوالی آسیای صغیر نبرد گرانیک یا گرانیکوس نامیده می‌شود. اسکندر در بهار (۳۳۴ پ. م) از تنگه داردانل گذشته وارد آ... ادامه مطلب:


ژانویه, 10, 423 ق.م:
آغاز پادشاهی داریوش دوم


داریوش دوم، اُخُس یا وهوکه ، سومین پسر اردشیر یکم، نهمین شاهنشاه هخامنشی بود. ظاهراً به سبب نژاد یا نسبت مادر بابلی خویش سوریائی هم خوانده می‌شد. او پس از شورش بر ضد ب... ادامه مطلب:


اکتبر, 23, 449 ق.م:
پایان جنگ‌های یونانی-ایرانی با عهدنامه کالیاس


عهدنامه کالیاس (یونانی: Ειρήνη του Καλλίου‎) یک عهدنامهٔ بسته شده در حدود ۴۴۹ سال پیش از میلاد میانِ اتحادیه دلوس و هخامنشیان بود که به جنگ‌های یونانی-ایرانی (جنگ‌ه... ادامه مطلب:


آوریل, 16, 465 ق.م:
تخت جمشید پایتخت امپراتوری پارس اعلام شد


تخت جمشید یا پارسه طی سالیان، پیوسته پایتخت باشکوه و تشریفاتی پادشاهی ایران در زمان امپراتوری هخامنشیان بوده‌است. در این شهر باستانی کاخی به نام تخت جمشید وجود دارد... ادامه مطلب:


اوت, 27, 479 ق.م:
شکست ارتش خشایارشاه در نبرد پلاته


نبرد پلاته یکی از جنگ‌های دوره دوم جنگ‌های ایران و یونان بود که در محل پلاته در سال (۴۷۹ پیش از میلاد) رخ داد. نتیجه این جنگ آن شد که ارتش خشایارشا در سال ۴۷۹ پیش از میل... ادامه مطلب:


اوت, 20, 480 ق.م:
جنگ‌های ایران و یونان: تصرف تنگه ترموپیل توسط ارتش ایران


نبرد ترموپیل در (۴۸۰ پیش از میلاد) نام اولین جنگ از دومین دورهٔ جنگهای ایران و یونان در زمان خشایارشا است که بین ارتش شهرهای متحد شدهٔ یونان به فرماندهی لئونیداس، پاد... ادامه مطلب:


سپتامبر, 12, 490 ق.م:
داستان نام‌گذاری دو «ماراتن»


گروه تاریخ و اقتصاد: یک میهن‌دوست آتنی به نام فیلیپیدس، پس از اطلاع از تصرف جزیره «اوبوآ» توسط نیروی دریابُرد ایران و پیاده شدن طلیعه این نیرو در «آتیکا» و دشت مارات... ادامه مطلب:


آوریل, 23, 497 ق.م:
افتتاح کانال سوئز توسط داریوش هخامنشی


در زمان باستان «داریوش یکم، پادشاه بزرگ هخامنشی هنگامی که می‌خواست بخش‌های باختری و خاوری شاهنشاهی خود را با یک راه آبی به هم بپیوندد، باید به آشکار کردن (کشف) راه‌... ادامه مطلب:


مه, 6, 53 ق.م:
نبرد حران و شکست سپاه روم از اشکانیان


جنگ حران (کاره - کرخه)، در منطقه‌ای در شمال میان‌رودان (بین‌النهرین) بین اورفه و راس‌العین بین سپاه ایران و روم رخ داد و با شکست سپاه روم به پایان رسید. در ۶ می (۱۶ ارد... ادامه مطلب:


سپتامبر, 25, 539 ق.م:
نبرد اوپیس


نبرد اوپیس یکی از نبردهای کوروش بزرگ بود که در سپتامبر ۵۳۹ پیش از میلاد رخ داد، این نبرد باعث ضمیمه شدن امپراتوری بابل نو به خاک هخامنشیان شد. مکان دقیق این نبرد شهر ا... ادامه مطلب:

دوره های تاریخ ایران براساس خاندان