تو نیکی می‌کن و در دجله انداز که ایزد در بیابانت دهد باز

English »» تاریخ سلسله :21 سلسله افشار (1736 - 1750) AD


سپتامبر, 24, 1736 ب.م:
امضای معاهده استانبول (۱۷۳۶) بین ایران و عثمانی


معاهده استانبول پیمانی بود میان دولت افشاریان ایران و دولت عثمانی که در ۲۴ سپتامبر ۱۷۳۶ به امضا رسید. زمینه برای پیمان معاهده احمد پاشا که در سال ۱۷۳۲ میان دو کشور به ... ادامه مطلب:


فوریه, 24, 1739 ب.م:
جنگ کرنال: نادرشاه افشار هندوستان را فتح کرد


جنگ کرنال (۵ اسفند ۱۱۱۷، ۱۵ ذی‌القعده ۱۱۵۱، ۲۴ فوریه ۱۷۳۹) نام نبردی است که طی آن نادرشاه افشار هندوستان را فتح کرد. دلیل وقوع این جنگ، فرار افغان‌های یاغی به هندوستا... ادامه مطلب:


سپتامبر, 4, 1746 ب.م:
امضای عهدنامه گردان میان افشاریان ایران و امپراتوری عثمانی


عهدنامه گردان عهدنامه‌ای میان افشاریان ایران و امپراتوری عثمانی بود که در ۴ سپتامبر ۱۷۴۶ منعقد شد. زمینه عهدنامه در واپسین روزهای امپراتوری صفوی، عثمانی‌ها قادر گ... ادامه مطلب:


اکتبر, 8, 1746 ب.م:
مصالحه نادرشاه و دولت عثمانی


گروه تاریخ و اقتصاد: در هشتم اكتبر سال 1746 دولت عثماني كه ارتش آن كشور در سال 1745 در منطقه «قارص» از ارتش ايران شكست خورده بود به نادرشاه پيشنهاد کرد که يك پيمان صلح دائم... ادامه مطلب:


ژوئن, 20, 1747 ب.م:
قتل نادر شاه افشار


در سال ۱۱۲۶ خورشیدی، زمانی که نادر برای رفع یکی از شورش‌های مردم علیه مالیات زیاد به خراسان رفته بود، جمعی از سردارانش به رهبری علی قلی خان شبانه به چادر وی حمله کرد... ادامه مطلب:


ژوئن, 20, 1747 ب.م:
قتل نادرشاه


نادر شاه در اواخر عمر تغییر اخلاق داد و پسر خود رضاقلی میرزا را کور کرد. سپس از کار خود پشیمان شد و برخی از اطرافیان خود را که در این کار آنها را مقصر می‌دانست، کشت. نا... ادامه مطلب:

دوره های تاریخ ایران براساس خاندان