شاهنامه آخرش خوش است

English »» تاریخ سلسله :23 سلسله قاجار (1794 - 1925) AD


سپتامبر, 11, 1795 ب.م:
نبرد کرتسانیسی: بازپس گیری گرجستان


نبرد کرتسانیسی نبردی بود که در ۱۷۹۵ میلادی (۱۱۷۴ خورشیدی) پس از مصالحه قره‌باغ و در تفلیس روی داد. این درگیری‌ها میان آقامحمدخان قاجار و ایراکلی دوم (حاکم گرجستان) در... ادامه مطلب:


آوریل, 10, 1796 ب.م:
آغا محمدخان تهران را به پایتختی برگزید


در مقطعی کاروان‌های بزرگ که از محورهای مورد بحث عبور می‌کردند شکارهای سودمندی بودند و بعضاً مورد حمله چپاول راه زنان واقع می‌شدند. در این بین بخشی از روستای تهران ک... ادامه مطلب:


ژوئن, 17, 1797 ب.م:
آعاز پادشاهی فتحعلی شاه قاجار


فتحعلی شاه قاجار دومین شاه از دودمان قاجار بود که از ۱۱۷۶ (۱۷۹۷ م./۱۲۱۲ ق.) تا ۱۲۱۳ (۱۸۳۴ م./۱۲۵۰ ق.) به مدت ۳۶ سال و ۸ ماه فرمانروایی کرد. محل تولد فتحعلی شاه شهرستان دامغ... ادامه مطلب:


آوریل, 15, 1801 ب.م:
دستگیری حاج ابراهیم کلانتر ملقب به اعتمادالدوله


حاج ابراهیم کلانتر در دوران فتحعلی شاه به تدریج بر میزان نفوذ و اقتدار خود افزود و فرزندان و بستگانش را بر ولایات دور و نزدیک کشور حاکم کرد. اما همین قدرت زیاد باعث بد... ادامه مطلب:


آوریل, 21, 1802 ب.م:
غارت کربلا توسط وهابیون


غارت کربلا توسط وهابیون در ۲۱ آوریل ۱۸۰۲ (۱۲۱۶ هجری) (۱۸۰۱), در زمان حکومت عبدالعزیز بن محمد دومین حاکم دولت اول سعودی رخ داد. در حدود ۱۲٬۰۰۰ وهابی از نجد به شهر کربلا ح... ادامه مطلب:


مه, 4, 1807 ب.م:
امضای عهدنامه فینکنشتاین


عهدنامه فینکنشتاین (به انگلیسی: Treaty of Finckenstein) قراردادی دفاعی‌ست که میان دولتهای وقت ایران و فرانسه امضا شد. این پیمان‌نامه در ۱۳ اردیبهشت ۱۱۸۶ ه‍.ش برابر ۴ مهٔ ۱۸۰۷ ... ادامه مطلب:


ژوئن, 9, 1807 ب.م:
پیمان فینکِن اشتاین


نهم ژوئن 1807 و در اجرای پیمان امضاء شده در چهارم ماه می آن سال در کاخ فینکِن اشتاین واقع در پروس میان فرانسه و ایران معروف به «فرانکو ـ پرژین الیانس»، ژنرال کلود ماتیو (... ادامه مطلب:


اکتبر, 12, 1813 ب.م:
امضاي قرارداد ننگين گلستان ميان ايران و روسيه در پي شكست ايران از روسيه (1192ش)


امضای قرارداد ننگین گلستان میان ایران و روسیه در پی شكست ایران از روسیه (1192ش) با امضای قراردادی بین حاكم گرجستان و امپراتور روسیه، گرجستان تحت نفوذ روسیه قرار گرفت. چ... ادامه مطلب:


آوریل, 19, 1815 ب.م:
شش نفر ایرانی برای تحصیل به انگلستان فرستاده شدند


میرزا صالح در ۱۰ جمادی‌الثانی ۱۲۳۰ (۱۹ آوریل ۱۸۱۵) به اتفاق چهار نفر دیگر، به فرمان عباس میرزا نایب‌السلطنه و وزیر او میرزا عیسی قائم‌مقام برای تحصیل از تبریز به ان... ادامه مطلب:


مه, 7, 1817 ب.م:
مسافرت به ایران همراه سفیر کبیر


بررسی سفرنامه «موریس دوکوتزبوئه» مسافرت به ایران همراه سفیر کبیر آزاده حیدری: «مسافرت به ایران به معیت سفیرکبیر روسیه در سال 1817 م. عنوان سفرنامه‌ای است که توسط موری... ادامه مطلب:


ژوئیه, 28, 1823 ب.م:
اولین عهدنامه ارزروم


نخستین عهدنامه ارزروم پس از نبرد ارزروم منعقد شد. نبرد ارزروم (انگلیسی: Battle of Erzurum‎) به‌عنوان بخشی از جنگ ایران عثمانی در سال ۱۸۲۱ م رخ داد. ایرانیان به فرماندهی نایب... ادامه مطلب:


فوریه, 13, 1824 ب.م:
درگذشت علی میرزا خان فرزند نادر شاه در اتریش


علی میرزا خان یا «مصطفی علی میرزا خان»، با نام و لقب اشرافی اتریشی «Freiherr Johann Joseph von Semlin» (بارون یوهان یوزف سملینی)، زاده ۱۷۳۶ م (۱۱۱۵ خورشیدی) در اصفهان، درگذشت ۱۳ فوری... ادامه مطلب:


ژوئیه, 17, 1831 ب.م:
تولد ناصرالدین‌شاه قاجار


ناصرالدین‌شاه قاجار (۲۵ تیر ۱۲۱۰ - ۱۲ اردیبهشت ۱۲۷۵) که پیش از پادشاهی ناصرالدین میرزا خوانده می‌شد، معروف به قبله عالم، سلطان صاحبقران و بعد شاه شهید، چهارمین شاه ا... ادامه مطلب:


ژوئن, 28, 1835 ب.م:
قتل قائم‌مقام فراهانی به دستور محمد شاه قاجار


به دستور محمدشاه قاجار، میرزا ابوالقاسم قائم‌مقام فراهانی، صدر اعظم وقت ایران را در باغ نگارستان تهران خفه کردند. درحالیکه که شاه پیش از آن نزد پدرش عباس میرزا سوگن... ادامه مطلب:


مه, 1, 1837 ب.م:
انتشار کاغذ اخبار نخستین نشریهٔ فارسی‌زبان در تهران.


کاغذ اخبار نخستین نشریهٔ ادواریِ ایران است که 70 سال پیش از صدور فرمان مشروطهٔ ایران آغاز به انتشار کرد. این نشریه به‌طور ماهانه در دورهٔ پادشاهی محمدشاه قاجار توسط م... ادامه مطلب:

دوره های تاریخ ایران براساس خاندان