چو بد کردی٬ مشو ایمن ز آفات که واجب شد طبیعت را مکافات

English »» تاریخ سلسله :24 سلسله پهلوی (1926 - 1979) AD


آوریل, 21, 1926 ب.م:
دومین تخریب قبرستان بقیع


قبرستان بقیع قدیمی‌ترین و یکی از دو قبرستان مهم در اسلام است که در مدینه قرار دارد. تخریب بقیع اشاره به واقعه تخریب کلی قبرستان بقیع یک‌بار در سال ۱۸۰۶ میلادی و یک‌ب... ادامه مطلب:


آوریل, 22, 1926 ب.م:
عهدنامه ودادیه و تأمینیه بین ایران و ترکیه امضا شد


روابط ایران و ترکیه همراه با تغییراتی که در دوران معاصر در جغرافیای سیاسی خاورمیانه ایجاد شده‌است دستخوش تحولات زیادی بوده‌است. این روابط تا حد زیادی از مذهب شیعه و... ادامه مطلب:


آوریل, 25, 1926 ب.م:
تاجگذاری رضا پهلوی در کاخ گلستان


رضاخان بعد از کودتای سوم اسفند 1299 قدرت را در انحصار خود قرار داد و در ۲۱ آذر ۱۳۰۴، سلطنت ایران‌ به‌ «اعلیحضرت‌ رضا پهلوی» واگذار شد. رضاشاه پهلوی در مجلس شورای ملی ح... ادامه مطلب:


اکتبر, 9, 1926 ب.م:
نخستین گام‌های بخش خصوصی در ایران اتاق در برابر دولت


اولین اتاق تجاری ایران، در 16 مهرماه 1305 هجری شمسی در وزارت بازرگانی در تهران به ریاست حاج حسین‌آقا مهدوی امین‌الضرب و دبیری میرزا غلامحسین کاشف و میرزا محمد سپهر آغا... ادامه مطلب:


فوریه, 3, 1927 ب.م:
لایحه اجباری شدن آبله کوبی


گروه تاریخ و اقتصاد: سال 1270هـ/ 1854م، آغاز یک دوره پیشرفت بیماری وبا در شهرهای مختلفی چون اصفهان، شیراز و... بود که، تا سال 1284هـ، همچنان جان بسیاری از مردم قحطی زده را می... ادامه مطلب:


اکتبر, 23, 1927 ب.م:
مبادله عهدنامه رعایت بی‌طرفی


23 اکتبر 1927 (اول آبان 1306 خورشيدي) عهدنامه رعايت بي طرفي و تامين متقابل که ميان تهران و مسکو امضا شده بود، مبادله شد. اين عهدنامه هشتم مهرماه همين سال ميان دو کشور تنظيم ... ادامه مطلب:


نوامبر, 2, 1927 ب.م:
سالروز مرگ عین‌الدوله صدراعظم دورهٔ مظفرالدین‌شاه و از مخالفان سرسخت مشروطیت ایران


در روز ۱۰ آبان ۱۳۰۶ هجری شمسی‌عبدالمجید‌میرزا عین‌الدوله، صدراعظم دوران قاجار و نوه فتحعلی شاه درگذشت. رفتار عین‌الدوله حاکم تهران با بازرگانان و به فلک بستن آنا... ادامه مطلب:


ژانویه, 12, 1928 ب.م:
نخستین عکس از اعدام با صندلی الکتریکی


عکسی که می‌بینید، مشهورترین عکس نشریات تابلویید (زرد) دهه ۱۹۲۰ محسوب می‌شود. این عکس اعدام «روث اشنایدر» را در ۱۲ ژانویه سال ۱۹۲۸ با صندلی الکتریکی نشان می‌دهد. این... ادامه مطلب:


فوریه, 14, 1928 ب.م:
اعدام محمود پولادین به جرم کودتا علیه رضاشاه


رضا خان بعد از موفقیت‌اش در کودتای سوم اسفند و تصاحب قدرت و بعد از آنکه طرح کودتای پولادین علیه خود را کشف و خنثی و وی را در دادگاه به اعدام محکوم کرد، به اعتبار سابقه ... ادامه مطلب:


فوریه, 14, 1928 ب.م:
سرهنگ پولادین به دستور رضا شاه اعدام شد


در شهریور ماه ۱۳۰۵ سرهنگ پولادین به همراه بردارش و عده‌ای دیگر به جرم شرکت در کودتا علیه رضاشاه دستگیر شدند. حکم اعدام دادگاه در روز ۲۳ بهمن ۱۳۰۶ صادر گردید و درساعت ... ادامه مطلب:


آوریل, 30, 1928 ب.م:
استخدام مستشار مالي از آلمان و سوئيس براي ايران


گروه تاریخ و ‌اقتصاد- سی‌ام آوریل 1928 (دهم ارديبهشت 1307) دولت وقت «دکتر والدر» سوئيسي را براي اداره خزانه‌داري ايران استخدام كرد. هفته پيش از آن، دكتر «كورت ليندن بلات... ادامه مطلب:


سپتامبر, 4, 1928 ب.م:
کاپیتولاسیون؛ قضاوت‌سپاری نامتوازن


فریماه فلاحی: چهاردهم شهريور 1307 ه.ش (چهارم سپتامبر 1928)، دولت وقت (پهلوی اول) در يك اعلاميه رسمي بار ديگر يادآور شد كه امتياز کاپیتولاسیون در ايران زنده نخواهد شد و این ... ادامه مطلب:


اکتبر, 8, 1928 ب.م:
دستگيري و تبعيد شبانه آيت‏اللَّه "سيد حسن مدرس" به خواف به دستور "رضاخان" (1307 ش)


دستگیری و تبعید شبانه آیت‏اللَّه "سید حسن مدرس" به خواف به دستور "رضاخان" (1307 ش) در پی مخالفت‏های مكرر آیت‏اللَّه مدرس با دیكتاتوری رضاخان پهلوی، به دستور رضاخان، ری... ادامه مطلب:


اکتبر, 23, 1929 ب.م:
تعطیلی کار قصاب‌های شکسته بند!


عبدالمهدی رجائی : از مشخصات دنیای قدیم، انجام امر طبابت توسط افراد غیرمتخصص بوده است. موضوعی که هنوز هم رگه‌های آن در فرهنگ ما جریان دارد. بیشتر و بیشتر شدن عطاری‌ها ... ادامه مطلب:


فوریه, 28, 1930 ب.م:
مرگ احمد شاه در پاریس


احمدشاه در اسفند سال ۱۳۰۸ (۱۹۳۰ م) براثر ورم کلیه در «نویی سورسن» در حومهٔ پاریس درگذشت. جسد او طبق وصیتش به عتبات عالیات حمل و در کنار آرامگاه پدرش محمدعلی‌شاه در کرب... ادامه مطلب:

دوره های تاریخ ایران براساس خاندان