مشارکت محیط زیست و وزارت راه و شهرسازی در طرح حفاظت از یوز آسیایی

مشارکت محیط زیست و وزارت راه و شهرسازی در طرح حفاظت از یوز آسیایی ...
dolat.ir ۱۳۹۴/۰۶/۰۱ طبیعت

کلیدواژه ها:#Dolat.ir، #آتش_سوزی، #ایران، #تجهیزات، #تحریم، #تفاهم_نامه، #تلفات، #توران، #تومان، #جهانی، #حفاظت_محیط_زیست، #حیات_وحش، #دولت، #دولت_تدبیر_و_امید، #دولت_یازدهم، #دیوان، #دیوان_محاسبات، #رجایی، #سازمان_حفاظت_محیط_زیست، #سازمان_ملل، #سازمان_ملل_متحد، #ستاد_کل_نیروهای_مسلح، #سمنان، #سیاست، #شاهرود، #شبانه_روزی، #شهرسازی، #شهرستان، #شهید_رجایی، #طبیعت، #فرماندار، #قالب، #ماهواره، #محیط_بان، #محیط_زیست، #محیط‌بان، #مدیریتی، #مردم، #مسلح، #معاون_رئیس، #ملل_متحد، #مناطق_حفاظت_شده، #میراث_جهانی، #ناجا، #همت، #هوشمند، #پارک_ملی، #پارک_ملی_خارتوران، #پایگاه_اطلاع_رسانی_دولت، #پلنگ، #کره، #کره_زمین، #گردان، #گیاهی، #یونسکو

برای حفظ یوز آسیایی در منطقه خارتوران شاهرود و همچنین چند نقطه دیگر در کشور ، همکاری بین این سازمان حفاظت محیط زیست و وزارت راه و شهرسازی شکل گرفته که در آینده نه چندان دور طرح های مشترک این دو نهاد به اجرا در خواهد آمد.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست پنجشنبه هفته گذشته در سفری یک روز به استان سمنان به همراه مدیرکل حفاظت محیط زیست استان سمنان و فرماندار شاهرود از پارک ملی خارتوران ، یکی از ذخیره‌گاه‌های زیست‌کره و دومین منطقه حفاظت شده وسیع ایران بازدید کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت به نقل از محیط زیست (پام) ، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در جریان بازدید از پارک ملی ، پناهگاه حیات وحش و منطقه حفاظت شده توران ضمن ارزیابی مطلوب وضعیت حفاظت و کنترل این منطقه از زحمات و تلاش های مدیرکل حفاظت محیط زیست استان و محیط بانان تقدیر کرد.
ابتکار در این بازدید با اشاره به اینکه وجود دوربین ، سیستم پهباد ، مطالعات دقیق تر از طریق GIS و دریافت تصاویر ماهواره ای برای کنترل بیشتر منطقه از موارد ضروری در مناطق حفاظت شده است ، افزود: حضور شبانه روزی و فعال محیط بانان موجب حفاظت از این منطقه وسیع در مقابل تخریب ها و دست اندازی ها شده است.
رئیس سازمان محیط زیست با اشاره به پروژه بین المللی حفاظت از یوز ، گفت: اعتبارات این پروژه که به علت تحریم ها مسدود شده بود به زودی احیاء می شود.
وی ضمن بیان اینکه مکاتبات برقراری مجدد اعتبارات پروژه حفاظت یوز آسیایی با سازمان ملل متحد انجام شده است ، ابراز امیدواری کرد: در آینده نزدیک اعتبارات پروژه GEF تحت عنوان حفاظت از یوز پلنگ آسیایی به ایران پرداخت شود.
وی افزود: ما معتقدیم که نه تنها اعتبارات کنونی ، بلکه اعتبارات زمان تحریم های ناعادلانه غرب علیه ایران که پرداخت نشده ، نیز باید در رابطه به حفظ این گونه نادر جانوری به سازمان محیط زیست پرداخت شود تا بتوانیم در راه حفاظت از این سرمایه ملی و میراث جهانی گام های موثرتری برداریم.
مشارکت محیط زیست و وزارت راه و شهرسازی در طرح حفاظت از یوز آسیایی
رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست همچنین با اشاره به همکاری بین این نهاد و وزارت راه و شهرسازی ، گفت: برای حفظ یوز آسیایی در منطقه خارتوران شاهرود و همچنین چند نقطه دیگر در کشور ، همکاری بین این سازمان و وزارت راه و شهرسازی شکل گرفته که در آینده نه چندان دور طرح های مشترک این دو نهاد به اجرا در خواهد آمد.
ابتکار توضیح داد: عمده تلفات یوزهای آسیایی در شهرستان شاهرود بر اثر برخورد با خودروهای عبوری است لذا تفاهم نامه بین وزارت راه و شهرسازی و حفاظت محیط زیست می تواند در جلوگیری از این امور موثر باشد.
وی افزود: هم اکنون نصب تابلوهای هشدار دهنده در کناره جاده های محل تردد یوزها در بسیاری از نقاط کشور و شاهرود انجام شده است و بهبود این تابلوها و نصب علایم هشداری جدید و به روز در دستور کار حفاظت از محیط زیست قرار دارد چرا که نگاه دولت یازدهم به محیط زیست که حفظ گونه های نادر جانوری از جمله یوز آسیایی نیز زیرمجموعه آن است ، حفاظتی است.
تصویب سقف سه هزار امتیاز فوق العاده سختی شرایط کار محیط بانان از جمله بهترین اخبار محیط زیست
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در ادامه با بیان اینکه اقدامات لازم جهت بهبود وضعیت معیشتی محیط بانان در حال پیگیری است ، افزود: سال گذشته 450 محیط بان تبدیل وضعیت شده و 850 نفر از محیط بانان نیز تحت آموزش های ویژه قرار گرفتند.
وی اشاره ای هم به تصویب تعلق سقف سه هزار امتیاز فوق العاده سختی شرایط کار محیط بانان در هیات دولت داشت و افزود: این اتفاق از جمله بهترین خبرهای محیط زیستی بود.
ابتکار در تشریح شرایط جدید سه هزار امتیاز و دریافتی سختی کار محیط بانان کشور ، گفت: سه هزار امتیاز فوق العاده سختی شرایط کار محیط بانبا مشقات فراوانی مصوب شد چرا که دیوان محاسبات اداری کشور به شدت با آن مخالف بود و با تلاش و رایزنی بسیار در نهایت به تصویب و به تمامی استان ها ابلاغ شد و به زودی پرسنل محیط بان مازاد پرداخت های سختی کار خود را دریافت خواهند کرد چرا که با توجه به شرایط سخت کاری در واقع محق دریافت این مبالغ هستند.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با تاکید بر اینکه این سازمان تابعه اش توجه ویژه‌ای به جایگاه اجتماعی محیط‌بانان و معرفی آنها در رسانه‌ها به صورت گسترده جهت شانیت بخشی به این جایگاه ارزشمند دارد ، گفت: در سطوح ملی نیز اقدامات خاصی صورت گرفته که به طور مثال ، سال گذشته برای نخستین بار در جشنواره شهید رجایی یک محیط‌بان از دست رئیس جمهور نشان ملی دریافت کرد.
ابتکار تنظیم و تدوین دستورالعمل یگان حفاظت محیط زیست با همکاری پلیس پیشگیری ناجا و ستاد کل نیروهای مسلح را از دیگر اقدامات مثبت برای بهبود جایگاه محیط بانان برشمرد.
نگاه و عملکرد دولت یازدهم فرصتی مغتنم برای محیط زیست است
معاون رئیس جمهور با اشاره به رویکرد دولت یازدهم در زمینه مسائل محیط زیستی ، گفت: به رغم مشکلات نخستین روزهای کاری و بحران های متعدد محیط زیست ایران ، با عنایت خداوند ، همت مسئولان و توجه ویژه شخص رئیس جمهور به مسائل محیط زیستی ، شرایط در این زمینه بهبود چشم گیری داشته است.
وی با یادآوری صحبت های رئیس دولت یازدهم در هفته محیط زیست مبنی بر اینکه دولت تدبیر و امید ، دولت محیط زیستی است ، گفت: رویکرد و برنامه ریزی ویژه دولت یازدهم برای حفاظت و بهبود شرایط محیط زیست کشور به رغم دشواری های فراوان در تمامی حوزه ها موید سخنان رئیس جمهور است.
ابتکار تاکید کرد: فرصت دولت یازدهم و حمایت و تفکر شخص رئیس جمهور ، برای محیط زیست بسیار مغتنم است و نباید با غفلت از بین برود.
ابتکار با اشاره به تاکید رئیس جمهور در رابطه با ضرورت حفاظت از محیط زیست ، بیان داشت: دولت یازدهم ، دولت خود را دولت محیط زیستی می نامد و این نگاه ویژه به حفاظت از محیط زیست قطعا در رویکرد ها نیز دیده می شود.
تعامل با دانشگاهیان برای رفع چالش های محیط زیستی
معاون رئیس جمهور همچنین با اشاره به برخی چالش های محیط زیستی موجود در کشور ، گفت: امروزه خشکسالی ، فقر منابع آبی ، آتش سوزی جنگل ها ، گردو غبار و گرمایش زمین فشار مضاعفی را بر روی تنوع زیستی و حیات وحش کشور وارد ساخته که با تلاش همه مسئولان و برنامه ریزی صحیح امیدواریم این چالش ها تا حدودی رفع شوند.
ابتکار در تشریح سیاست های سازمان حفاظت از محیط زیست ، گفت: طی مدت جدید مدیریت بر محیط زیست کشور ، تعامل با دانشگاهیان و محافل علمی و همچنین مشارکت نهادهای مردمی ، تقویت و در دستور کار ویژه قرار گرفته است.
وی افزود: همچنین در سال های اخیر ، همراهی جوامع محلی اعم از دامداران ، کشاورزان ، روستانشینان در حفاظت از محیط زیست تقویت شده چرا که ما معتقدیم بدون تعامل مردمی نمی توان به حفاظت از محیط زیست پرداخت. لذا مردم و جوامع محلی باید آگاه باشند که حفظ محیط زیست محل سکونتشان در نهایت به نفع زندگی خودشان است.
ابتکار در مورد خارتوران نیز گفت: این ذخیره گاه در قالب برنامه انسان و کره زمین سازمان یونسکو قرار دارد که موضوع آن حفاظت از مناطق ارزشمند گیاهی و جانوری با همکاری مردم و برای ارتقای رفاه و معیشت مردم است .
وی با بیان اینکه مطالعات جامع و تفضیلی مدیریت پارک ملی توران انجام شده است ، افزود: در قالب تفاهم نامه ای با استانداری سمنان ، طرح های مدیریتی ارتقای حفاظت از پارک ملی توران با بهره مندی از از روش های حفاظت هوشمند ، افزایش تجهیزات و تعداد محیط بانان و آموزش جوامع محلی به اجرا در می آید.
بازدید از روستای هدف گردشگری قلعه بالا
رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست پس از بازدید پارک ملی حیات وحش توران در بخش بیارجمند شاهرود ، از روستای هدف گردشگری قلعه بالا دیدن کرد.
وی همچنین دو ساختمان طبیعت گردی را در منطقه محیط بانی دلبر پارک ملی توران را به بهره برداری رساند. این دو ساختمان هر یک به مساحت 80 متر مربع با هزینه 350 میلیون تومان ساخته شده و محل اسکان طبیعت گردان و گردشگرانی است که برای بازدید به پارک ملی توران سفر می کنند.
------
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
جلسه اضطراری کمیته کاهش آلودگی هوای تبریز برگزار شد...
ara-news.ir ۱۳۹۵/۰۳/۲۰ طبیعت
به دلیل غلظت آلودگی هوای تبریز، جلسه اضطراری کمیته کاهش آلودگی هوا روز چهارشنبه در فرمانداری این کلان شهر برگزار شد. به گزارش آرانیوز، فرماندار تبری...ادامه مطلب»

سعودی هاو تلاش برای احیای آبروی از‌دست رفته ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۹/۰۲ سیاست
این روزها سیاستمداران ریاض دست به ابتکار عمل و اقدامات جدیدی می‌زنند که هدف اصلی آن را باید احیای هژمونی منطقه‌ای این کشور عنوان کرد. این تحرکات در س...ادامه مطلب»

آشنایی با کوشکی، از نسل یوزپلنک ایرانی در حال انقراض ...
fa.wikipedia.org ۱۳۹۶/۱۱/۰۳ طبیعت
کوشکی یک یوزپلنگ آسیایی در اسارت در ایران است که در حصاری به وسعت ۱۲ هکتار در پناهگاه حیات وحش میاندشت در ۱۰ کیلومتری شرق جاجرم در شرایط نیمه اسارت نگ...ادامه مطلب»

سفرنمایندگان دولت به 70 شهر ومرکز استان درهفته ای که گذشت ...
dolat.ir ۱۳۹۴/۰۸/۲۳ اخبار
اعضای هیات دولت در هفته ای که گذشت به استناد قانون ارتقای سلامت نظام اداری و مقابله با فساد، برنامه راهبردی ارتقای سلامت نظام اداری در مبادلات مرزی در...ادامه مطلب»

حیات وحش ایران: پلنگ طبس ...
tabasenc.ir ۱۳۹۳/۱۲/۲۴ طبیعت
پلنگ طبس | دسته بندی حیات وحش طبس این حیوان منطقه نایبند زیست میکند .پناهگاه حیات وحش نایبندان در جنوب و جنوب غربی طبس واقع شده است. فاصله پناهگاه ت...ادامه مطلب»


EOF