ظریف: ایران رای دادگاه عالی را به رسمیت نمی‌شناسد

ظریف: ایران رای دادگاه عالی را به رسمیت نمی‌شناسد...
presstv.ir ۱۳۹۵/۰۲/۰۳ سیاست

کلیدواژه ها:#Presstv.ir، #اردیبهشت، #اسلامی، #ایالات_متحده، #ایران، #بانک_مرکزی، #بانک_مرکزی_ایران، #برجام، #بیروت، #تهران، #جابری_انصاری، #جان_کربی، #جان_کری، #جمهوری_اسلامی، #جمهوری_اسلامی_ایران، #جواد_ظریف، #خبرگزاری_فرانسه، #دلار، #دولت، #دیوان، #دیوان_عالی_امریکا، #سازمان_ملل، #عدالت، #فرانسه، #فروردین، #مجمع، #مجمع_عمومی، #مجمع_عمومی_سازمان_ملل، #مردم_ایران، #نیویورک، #وزارت_امور_خارجه، #وزیر، #وزیر_امور_خارجه، #چهارشنبه، #کنگره

تصویر مربوط به دیدار سه شنبه (31 فروردین) محمد جواد ظریف با جان کری همتای امریکایی در نیویورک (عکس از خبرگزاری فرانسه)

* * * وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی اعلام کرده است که تهران حکم اخیر دیوان عالی امریکا را در مورد پرداخت غرامت ایران به دلیل آنچه اقدامات تروریستی خوانده شده ، به رسمیت نمی‌شناسد.
محمد جواد ظریف پنجشنبه (2 اردیبهشت) در پایان نشست ویژه مجمع عمومی سازمان ملل در رابطه با تغییرات اقلیمی اعلام کرد دولت امریكا به خوبی می‌داند كه هر گونه اقدامی در رابطه با اموال ایران این كشور را در مقام پاسخگویی و بازگردان این اموال به مردم ایران قرار خواهد داد.
وزیر امور خارجه قرار است جمعه (3 اردیبهشت) در نیویورک با جان کری ، همتای امریکایی خود دیدار کند ، اما به گفته وی در این دیدار راجع به هیچ موضوعی جز مساله برجام و نكات مربوط به اجرای درست آن صحبت نخواهد شد.

ظریف در کنار جان کری ، وزیر امور خارجه امریکا (راست)

* * * حسین جابری انصاری ، سخنگوی وزارت امور خارجه نیز پنجشنبه حکم اخیر دیوان عالی امریکا علیه ایران را قویاً محکوم و آن را غیر منطبق با اصول و مبانی اولیه حقوق بین‌الملل معرفی کرد.
وی گفت: « حکم دیوان عالی امریکا عدالت و قانون را به سخره گرفته و هیچ گونه حقی برای اتباع ایالات متحده ایجاد نخواهد کرد. این حکم دستبرد به اموال جمهوری اسلامی ایران است و به طور طبیعی مسئولیت جبران خسارات و پرداخت غرامات وارده به ایران بر اثر این حکم بر عهده دولت امریکاست. »
انصاری افزود: « این حکم نشان دهنده تداوم تاثیرپذیری دولت امریکا از محافل صهیونیستی و استمرار اقدامات خصمانه این دولت علیه ایران است و تنها به افزایش بی‌اعتمادی شدید دولت و مردم ایران به سیاست‌های خصمانه امریکا منجر خواهد شد. »
با این وجود ، جان کربی ، سخنگوی وزارت امور خارجه امریکا با اشاره به بخش « دستبرد » در سخنان انصاری ، اظهار داشت: « با این دیدگاه موافق نیستیم. »

جان کربی ، سخنگوی وزارت امور خارجه امریکا

* * * وی مدعی شد: « این رأی برای ما غیرمنتظره نبود؛ ما از پرداخت غرامت به خانواده‌های قربانیان حملات تروریستی حمایت می‌کنیم. ما می‌دانیم که ایران از شبکه‌های تروریستی حمایت کرده و می‌کند. »
دیوان عالی امریکا حکم برداشت 2 میلیارد دلاری از محل دارایی‌های مصادره شده ایران را به بهانه پرداخت غرامت به قربانیان اقدامات تهران تایید کرده است.
این حکم که روز چهارشنبه صادر شده است ، پرداخت غرامت به قربانیان بمب‌گذاری سال 1983 در بیروت را شامل می‌شود.
دادگاه فدرال امریکا در سال 2007 در حکمی خواستار پرداخت مبلغ 2.65 میلیارد دلار به خانواده‌های قربانیان انفجار سال 1983 بیروت شده بود.
کنگره امریکا هم در سال 2012 ضمن تایید این موضوع ، خواستار پرداخت غرامت به خانواده‌های قربانیان این حادثه شده بود.
این حکم در سال 2014 سرانجام به تایید نهایی رسید و قرار شد به بهانه پرداخت غرامت ، نزدیک به 2 میلیارد دلار از محل دارایی‌های مصادره شده بانک مرکزی ایران که در حسابی در بانک نیویورک نگهداری می شود ، برداشت شود.
--- ---...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
سعودی هاو تلاش برای احیای آبروی از‌دست رفته ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۹/۰۲ سیاست
این روزها سیاستمداران ریاض دست به ابتکار عمل و اقدامات جدیدی می‌زنند که هدف اصلی آن را باید احیای هژمونی منطقه‌ای این کشور عنوان کرد. این تحرکات در س...ادامه مطلب»

چین: مذاکرات هسته ای وین بسیار امیدوارکننده بود ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۱/۲۱ سیاست
وانگ چونˈ مذاکره کننده چینی شرکت کننده در سومین مرحله از مذاکرات هسته ای ایران با گروه ۱+۵ که به میزبانی کشور اتریش در وین برگزار شد، گفت که مذاکرات ه...ادامه مطلب»

قطع روابط دیپلماتیک ایران و کانادا...
parseed.ir ۱۳۹۱/۰۶/۱۷ تاریخ
در ۷ سپتامبر ۲۰۱۲ برابر با ۱۷ شهریور ۱۳۹۱، وزارت امور خارجه کانادا با اعلام بستن سفارت خود در تهران و عنصر نامطلوب توصیف کردن کارمندان سفارت ایران در ...ادامه مطلب»

حماسه سیاسی مردم در انتخابات زمینه ساز اقتدار در تعامل با جهان و ورود ...
dolat.ir ۱۳۹۴/۰۵/۱۱ اخبار
حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی رییس جمهوری درگفت و گوی زنده تلویزیونی با مردم، مهمترین مسایل داخلی و بین المللی را تشریح کرد. به گزارش پایگاه...ادامه مطلب»

انفجار مقر تفنگداران دریایی آمریکا در بیروت...
parseed.ir ۱۳۶۲/۰۸/۰۱ تاریخ
انفجار مقر تفنگداران آمریکا در بیروت در ۲۳ اکتبر سال ۱۹۸۳ در بیروت اتفاق افتاد که در جریان آن ۲۴۱ نظامی آمریکایی، ۵۸ نظامی فرانسوی و ۶ غیرنظامی جان با...ادامه مطلب»


EOF