شهر رشت بازآفرینی می‌شود

شهر رشت بازآفرینی می‌شود ...
isna.ir ۱۳۹۵/۰۷/۲۰ فرهنگ

کلیدواژه ها:#Isna.ir، #ارتباط، #ارتباطات، #اسلامی، #ایسنا، #تفاهم_نامه، #جهانی، #خبر، #رشت، #زیبایی، #سازمان_میراث_فرهنگی، #سرمایه_گذاری، #سلامت، #سند، #شهرداری، #شهرداری_رشت، #شورای_شهر، #شیرزاد، #صنایع_دستی، #فاطمه، #مردم، #معماری، #میراث_فرهنگی، #کارگروهی، #گیلان، #یونسکو


مدیرکل میراث فرهنگی گیلان:
شهر رشت بازآفرینی می‌شود
مدیرکل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری گیلان ، اجرای طرح بازآفرینی در نقاط مختلف رشت را زمینه ساز حضور پررنگ تر گردشگران در مرکز استان دانست و گفت: هم اکنون شاهد شکل گیری نگاه مسئولانه‌ای به میراث فرهنگی و معماری هویتی در رشت هستیم.
به گزارش ایسنا ، رضا علیزاده در نشست تخصصی معماری که به مناسبت روز جهانی معمار در شهرداری رشت برگزار شد ، اظهار کرد: در مرکز استان و در حوزه شهری نیازمند خلق فرصتهای جدیدی برای رونق گردشگری بودیم که خوشبختانه در دستور کار قرار گرفتن طرح بازآفرینی شهر رشت و هدف گذاری مناسبی که در این زمینه انجام شد ، این فرصت را ایجاد کرد.
وی از همسویی میراث فرهنگی و شهرداری برای صیانت از بافت تاریخی شهر رشت خبر داد و عنوان کرد: با بهره گیری از فرصت پیش آمده می توان قدم های خوبی برای ترویج انواع مختلف گردشگری تخصصی از جمله شهری ، نوستالژیک ، سلامت ، رویدادی و ... برداشت. به موازات تلاش برای حفظ زیبایی و رعایت استانداردهای مورد نظر در سیمای شهری ، باید در زمینه فراهم نمودن بستر مناسب برای سرمایه گذاری نیز اهتمام ویژه داشت.
این مسئول ، تامین نیازها و انتظارات گردشگران را مورد تاکید قرار داد و بیان کرد: شورای اسلامی شهر رشت مکانیزم های حمایتی مناسبی را برای سرمایه گذاران تعبیه کرده است.
وی از تلاش های شهرداری جهت ثبت رشت در سازمان یونسکو بعنوان شهر خلاق خوراک شناسی تقدیر کرد و گفت: در ادامه همکاری های مشترک میراث فرهنگی و شهرداری ، ثبت ملی غذاهای اصیل گیلانی بعنوان میراث معنوی پیگیری خواهد شد.
شهردار رشت نیز در این نشست با بیان اینکه معماری ارتباط مستقیمی با میراث فرهنگی و بحثهای توسعه ای دارد ، گفت: در نگاه به فضای کالبدی شهر و برنامه ریزی های مرتبط نباید یک نگاه تک بعدی را دنبال کنیم.
دکتر ثابت قدم توجه به صنابع تبدیلی و سایر علوم در یک بستر فن آورانه و هوشمندانه را مورد تاکید قرار داد و گفت: در نگاه به فضای کالبدی شهر و برنامه ریزی های مرتبط نباید یک نگاه تک بعدی را دنبال کنیم. مدیریت شهری باید بین بخشهای مختلف ارتباط برقرار کند و این ارتباط باید یک ارتباط سازمان یافته باشد تا بتواند رفتارهای مردم ، برنامه ریزی شهری و معماری شهری را بهینه سازد.
شهردار رشت با بیان اینکه در مقوله های مرتبط با برنامه ریزی شهری در بخشهای مختلف باید از یک استراتژی واحد و هماهنگ بهره گرفت ، گفت: برنامه ریزی منسجم و در عین حال قابل اتکا می تواند در حوزه گردشگری به عنوان یک سند بالا دستی قابل اجرا شود. آنچه که جنس کار ما است ، تمر کز بر کیفیت ها است. به طور مثال با تولید یک جسم نا کار آمد بصری موجب ناهنجاری های بصری می شود که ما را در کنار یک روح ناخوشایند شهری قرار می دهد و سرمایه اجتماعی که حاصل تولید ارتباطات است را تحت تاثیر قرار می دهد و عملا میزان نزاع ها در جامعه بالا می رود.
وی ، توجه به معماری شهری را یکی از راه های ایجاد آرامش بصری در جوامع شهری دانست و گفت: امیدواریم بتوانیم با کمک حوزه های تخصصی و انجمن مردم نهاد یک تیم محرک و کارگروهی خوبی تشکیل دهیم و موضوع معماری را عوام فهم کنیم. توجه به امور صرفا به معنای هزینه کردن نیست بلکه می توان گاهی با یک معماری ساده فضای مناسب برای محیط شهری و عمومی ایجاد کرد.
فاطمه شیرزاد ، عضو شورای شهر رشت نیز در این جلسه با تسلیت ایام سوگواری ابا عبدالله حسین (ع) افزود: قطعا با امضای تفاهم نامه ، همکاری بین شهرداری و میراث فرهنگی افزایش می یابد.
وی با اشاره به همکاری های خوب بین شهرداری و میراث فرهنگی در اجرای پروژه های شهری تاکید کرد و گفت: در اجرای پروژه پیاده راه فرهنگی رشت سازمان میراث فرهنگی بسیار همراه و همگام با پروژه بود.
عضو شورای شهر رشت توجه به سنتها در ساخت و سازها را مورد تاکید قرار داد و گفت: ان شالله در شهر رشت از تخصصهای معماران جوان در ایجاد فضایی شهری مناسب به خوبی استفاده می شود.
وی ، ایجاد تعاملات بین دستگاهی را مورد تاکید قرار داد و گفت: این ارتباطات با متخصصان و دستگاههای مختلف در روند توسعه شهر بسیار موثر هستند.
مدیر ارتباطات و امور بین الملل شهرداری رشت با بیان اینکه هفته ای که گذشت هفته پر باری برای بخش گردشگری گیلان بود اظهار کرد: همایش هایی با مشارکت شهرداری ، میراث فرهنگی و حوزه های دانشگاهی و سازمانهای مردم نهاد مرتبط با بخش گردشگری در رشت برگزار شد.
فاطمه قدیمی تصریح کرد: امیدواریم به صورت ساختارمند و هدفمند بتوانیم با امضای تفاهم نامه بین شهرداری رشت و میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری گام های بهتری برداشته شود اگر چه در تاکنون فعالیتها و برنامه های هدفمندی توسط شهرداری و سازمان گردشگری انجام شده است.
مدیر برنامه های یونسکو در شهر خلاق رشت رشت با بیان اینکه بعداز ثبت رشت به عنوان شهر خلاق دیدگاه های حمایتی نسبت به رشت در یونسکو بیشتر شده است گفت: این دیدگاه مثبت نشان می دهد گیلان می تواند مسیر بهتر و علمی تر برای رسیدن به جایگاه بالاتر بر دارد. این اتفاقات برای یک شهر می تواند دریچه هایی را برای گرفتن پروژه های بین المللی به ارمغان آورد.
وی اضافه کرد: اگر با هدف گذاری درست کاها را پیش ببریم می توانیم از ظرفیتهای پیش آمده به درستی استفاده کنیم و امیدواریم سایر دستگاه ها را با خود همراه کنیم و از این ابزار در مسیر رشد و توسعه بهره مند شویم.
مدیر ارتباطات و امور بین الملل شهرداری رشت با اشاره به راه اندازی دفتر مدیریت گردشگری در شهرداری رشت گفت: ان شالله با ایجاد این دفتر مسیر بهتری برای همکاری های متقابل گشوده می شود.
مدیر کل میراث فرهنگی و صنایع دستی و گردشگری گیلان نیز در این جلسه تاکید کرد: شهردار رشت با نگاه تیز بین و هدفمند ، جهت بندی های شهری را به سمت درست هدایت می کنند و هر بار ظرفیتی بر ظرفیتهای رشت افزوده میشود.
رضا علیزاده با بیان اینکه شهر رشت نیاز به خلق فرصتهای جدید دارد تصریح کرد: باید با ایجاد ظرفیتهای جدید به سمت توسعه حرکت می کنیم تا اراده و عزم گردشگران برای حضور در رشت بیش از بیش شود.
وی خاطرنشان کرد: این امر با یک تشریک مساعی حاصل می شود و به منظور ایجاد بستر اثر بخش و کار آمد امروز تفاهم نامه همکاری بین شهرداری و میراث فرهنگی بسته می شود.
علیزاده ، ایجاد نگاه مسئولانه به معماری هویتی شهر در بین شهروندان را مورد تاکید قرار داد و گفت: ایجاد گردشگری تخصصی با علایق متنوع در دستور کار میراث فرهنگی قرار دارد و ما با ایجاد بسته های مناسب این امر را دنبال می کنیم.
وی از فاطمه قدیمی برای تلاش اثر گذار در ثبت شهر رشت به عنوان شهر خلاق خوراک شناسی تشکر ویژه کرد و گفت: باید برای پی گیری این مسیر و برای ثبت دیگر غذاهای محلی در یونسکو تلاش دو چندان داشته باشیم.
به گارش ایسنا ، در این نشست تفاهم نامه ما بین این دو نهاد توسط شهردار رشت و مدیر کل میراث فرهنگی گیلان به امضا رسید.
--- ---
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
سفرنمایندگان دولت به 70 شهر ومرکز استان درهفته ای که گذشت ...
dolat.ir ۱۳۹۴/۰۸/۲۳ اخبار
اعضای هیات دولت در هفته ای که گذشت به استناد قانون ارتقای سلامت نظام اداری و مقابله با فساد، برنامه راهبردی ارتقای سلامت نظام اداری در مبادلات مرزی در...ادامه مطلب»

ایرانچهر » آرشیو » ایران‌ستیزی علم ایران‌شناسی را به محاق برده است ...
iranchehr.com ۱۳۹۴/۱۰/۲۲ سیاست
اشاره : « توموکو شیمویاما » که هم‌اکنون نام پرستو شادپیام را برای خود برگزیده، پیش از اقامت در ایران، استادیاری تاریخ ایران و زبان فارسی دانشگاه توکیو...ادامه مطلب»

سلطانی‌فر در برنامه زنده تلویزیونی اقتصاد ایران: شاهد خیزش گردشگری پس...
dolat.ir ۱۳۹۴/۱۱/۱۸ اخبار
معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت : با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید شاهد خیزش و رونق گردشگری در کشور هستیم. به گ...ادامه مطلب»

جلسه اضطراری کمیته کاهش آلودگی هوای تبریز برگزار شد...
ara-news.ir ۱۳۹۵/۰۳/۲۰ طبیعت
به دلیل غلظت آلودگی هوای تبریز، جلسه اضطراری کمیته کاهش آلودگی هوا روز چهارشنبه در فرمانداری این کلان شهر برگزار شد. به گزارش آرانیوز، فرماندار تبری...ادامه مطلب»

93 سفر مقام های دولت تدبیر و امید به شهرها و روستاهای کشور در هفته گذ...
dolat.ir ۱۳۹۴/۰۷/۲۵ اخبار
همزمان با سفر رییس جمهوری و کاروان دولت تدبیر و امید به استان مازندران، معاونان رییس جمهوری، وزرا و معاونان آنها در هفته ای که گذشت بیش از 93 سفر به ش...ادامه مطلب»


EOF