ایران آماده باگفت‌وگو با فرزان عاشورزاده، قهرمان جهان «سونامی» تکواندو ساحل ریو را هدف گرفته استزگشت به بازار نفت شد ثبت رکوردهای جدید افزایش تولید نفت

ایران آماده باگفت‌وگو با فرزان عاشورزاده، قهرمان جهان «سونامی» تکواندو ساحل ریو را هدف گرفته استزگشت به بازار نفت شد ثبت رکوردهای جدید افزایش تولید نفت ...
ion.ir ۱۳۹۴/۱۰/۱۳

کلیدواژه ها:#2015، #Ion.ir، #آذربایجان، #آستانه، #آسیا، #آنلاین، #ارتباط، #استاد، #اشک، #اعتبار، #المپیک، #ایران، #ایران_در_المپیک، #این_زمان، #اینچئون، #بازار، #بازی‌های_آسیایی، #بازی‌های_المپیک، #تزریق، #تکواندو، #تیم_ملی، #جام_جهانی، #جهانی، #خانه، #خدا، #روزنامه_ایران، #روسیه، #زندگی، #سرمربی_تیم_ملی، #طلا، #فدراسیون، #فدراسیون_تکواندو، #مدیریتی، #مرز، #مسابقات_انتخابی، #مهدی، #مهدی_خدابخشی، #مهرداد، #مهماندوست، #میدان، #ورزش

تیم ملی تکواندو ایران در سال2014 و 2015 با حضور تکواندوکاران جوان نتایج فوق العاده ای در مسابقات جهانی و آسیایی بدست آورد؛ یکی از تکواندوکارانی که با وجود سن و سال کم توانست به تیم ملی بزرگسالان راه یابد و آغاز فوق العاده ای در این رده سنی داشته باشد فرزان عاشورزاده ، جوان 19ساله سلمان شهری است.
ایران آنلاین / این تکواندوکار جوان در سن 17 سالگی وارد تیم ملی بزرگسالان شد و با کسب سه مدال طلا در مسابقاتی همچون بازی‌های آسیایی اینچئون ، قهرمانی آسیا و جهانی روسیه جای خود را به عنوان نفر نخست 58- کیلوگرم در تیم ملی ثابت کرد. او در سال 93 آن چنان خوش درخشید که فدراسیون جهانی لقب سونامی تکواندو را برای او انتخاب کرد. عاشورزاده در پایان سال 93 با نظرسنجی‌های بسیاری از سایت‌ها به عنوان مرد سال ورزش ایران انتخاب شد. او علاوه بر اینکه تکواندوکار موفقی است ، ورزشکار با اخلاقی هم هست که درک درستی از خواسته‌هایش دارد. جوانی که پس از گذشت حدود دو سال به مرز پختگی رسیده و هم اکنون نیز با روحیه بالا تلاش می‌کند تا خود را به مسابقات المپیک ریو برساند و امیدوار است که در این میدان بزرگ یک مدال برای کاروان ایران کسب کند در ادامه گفت‌وگوی « ایران » را با این جوان خوش آتیه و خوش اخلاق ورزش کشور می‌خوانیم.
چه شد به سمت تکواندو کشیده شدی؟
تکواندو را از 6 سالگی شروع کردم. از تابستان سال 81 به پیشنهاد پدر و مادرم فعالیتم را در تکواندو آغاز کردم. در آغاز راه هدفم برای حضور در ورزش پرکردن اوقات فراغت بود و به این منظور برای آموزش به سالن شهید ساعدی در سلمان شهر که رو به روی خانه مان بود رفتم و در رشته تکواندو ثبت‌نام کردم و زیر نظر استاد مهرداد ساعدی ، ورزش تکواندو را شروع کردم ، با کمک‌ها و راهنمایی استاد ساعدی این ورزش را به خوبی یاد گرفتم اما به خاطر جو و مربی خوب باشگاه با وجود سن پایین به تکواندو علاقه‌مند شدم و تصمیم گرفتم که فعالیتم را در این رشته ادامه دهم. البته پدر و مادرم پیش از این تصمیم از من سؤال کردند که دوست داری تکواندو را ادامه دهی؟ من هم به دلیل همین موارد به این ورزش علاقه‌مند شدم و تصمیمم این شد که تکواندو را به صورت حرفه ای پیگیری کنم. پس از آن کم کم فعالیتم در تکواندو جدی تر شد و در مرحله اول در مسابقات استانی حضور یافتم و به فعالیتم ادامه دادم و در مسابقات کشوری شرکت کردم و در حال حاضر هم عضو کوچکی از تیم ملی بزرگسالان هستم.
پس پدر و مادرت در ادامه این مسیر تأثیر زیادی داشتند و به نوعی مشوق‌های اصلی‌ات را می‌توانیم پدر و مادرت بدانیم؟
بله آنها مشوق من شدند و به خوبی تشویقم کردند که این ورزش را ادامه دهم. لازم است از همین جا از آنها تشکر کنم که با راهنمایی‌های صحیح من را به این مسیر سوق دادند. البته استاد ساعدی هم در این راه کمک زیادی به من کرد که باید به خاطر زحماتش از او هم تشکر کنم.
الگوی ورزشی ات کدام ورزشکار است و خودت فکر می‌کنی سبک مبارزاتت به کدام تکواندوکار شباهت دارد؟
از بچگی سبک مبارزه مهدی بی‌باک (مربی فعلی تیم ملی) را می‌پسندیدم و آنرا خیلی دوست داشتم ، همه می‌گویند که سبک مبارزاتت مثل بی‌باک است اما اگر بخواهم از نظر اخلاقی به این موضوع نگاه کنم استاد ساعدی ، مربی پایه‌ام الگوی اخلاقی‌ام بوده ، در کل سعی می‌کنم از سبک زندگی ورزشی تمامی ورزشکاران بخصوص ورزشکاران موفق الگوبرداری کنم تا بتوانم در مسیر پیش رو موفق باشم.
تکواندو را از 6 سالگی شروع کردم. از تابستان سال 81 به پیشنهاد پدر و مادرم فعالیتم را در تکواندو آغاز کردم. در آغاز راه هدفم برای حضور در ورزش پرکردن اوقات فراغت بود و به این منظور برای آموزش به سالن شهید ساعدی در سلمان شهر که رو به روی خانه مان بود رفتم و در رشته تکواندو ثبت‌نام کردم و زیر نظر استاد مهرداد ساعدی ، ورزش تکواندو را شروع کردم ، با کمک‌ها و راهنمایی استاد ساعدی این ورزش را به خوبی یاد گرفتم اما به خاطر جو و مربی خوب باشگاه با وجود سن پایین به تکواندو علاقه‌مند شدم و تصمیم گرفتم که فعالیتم را در این رشته ادامه دهم
در بین بچه‌های تیم ملی با کدام شان ارتباط نزدیک‌تری داری؟
با همه بچه‌ها ارتباط نزدیکی دارم اما مهدی خدابخشی یکی از بچه‌های دوست داشتنی است که در این سال‌ها خیلی خوب بوده اما من با سجاد مردانی هم اتاق هستم و بیشتر وقتم در اردوها را با مردانی می‌گذرانم اما مهدی هم یکی از دوستان من است که در اردوهای تیم ملی ارتباط خوبی با هم داریم.
عاشورزاده در رده نوجوانان موفق به کسب مدال نشد اما به یک باره در رده بزرگسالان این چنین درخشید ، چطور این اتفاق برای تو افتاد؟
مدال نگرفتنم در رده نوجوانان باعث شد تا انگیزه‌ام چند برابر شود ، حمایت‌های پدر و مادر ، خانواده‌ام و مربی‌ام خیلی به من روحیه داد که بتوانم در رده سنی بزرگسالان به صورت جدی تمرین کنم و به اهدافم فکر کنم ، امیدوارم بتوانم همین روند را ادامه دهم و این طور نباشد که موقتی باشد. می‌خواهم با توجه به شرایط سنی که دارم ، افتخارات زیادی برای کشورم و خانواده تکواندو به دست آورم.
خیلی زود هم به تیم ملی آمدی و در ترکیب تیم جا افتادی ، فکرش را می‌کردی که در این زمان کم نفر اول وزن 58- کیلوگرم در تیم ملی شوی و به این همه موفقیت برسی؟
در سال 2013 عضو تیم ملی نوجوانان بودم و نخستین بازی‌ام را در تیم ملی بزرگسالان در سال 2014 انجام دادم ، در مسابقات جهانی روسیه ، آسیایی تاشکند و بازی‌های آسیایی اینچئون موفق شدم به مدال طلا دست یابم و در ادامه نیز در سایر مسابقات موفق به کسب مدال شدم. هر فردی برای رسیدن به هدفش باید تلاش کند تا به موفقیت برسد من هم جزو نفراتی بودم که برای رسیدن به موفقیت تلاش بسیاری کردم ، در مسیرموفق شدن لطف خداوند بود که شامل حال فرزان عاشورزاده شد تا بتوانم با 17 سال سن عضو تیم ملی بزرگسالان شوم و به این رده از موفقیت دست یابم البته هنوز مسیر زیاد و پر پیچ و خمی در پیش دارم که باید با سلامت از این مسیر عبور کنم. ورزشکارانی هستند که با سن کم به عضویت تیم ملی بزرگسالان در می‌آیند اما رسیدن به موفقیت با سن کم جزو اتفاقات نادر در جهان است که کمک و راهنمایی‌های استاد ساعدی ، مربی عزیزم در رده سنی پایین و همچنین خانواده‌ام موجب شد تا در این سال‌ها بتوانم خودم را جمع‌و‌جور کنم ، پس از آن موفقیت در رده سنی پایین و عضویت در تیم ملی بزرگسالان ، مربیان تیم ملی کمک زیادی به پیشرفتم در تیم ملی بزرگسالان کردند.
در ابتدا خیلی مقتدرانه شروع کردی و تنها ما شاهد این بودیم که رنگ مدال فرزان عاشورزاده طلایی است اما این موضوع در مسابقات فینال گرندپری مکزیک که آخرین مسابقات تکواندو در سال 2015 بود ، تکرار نشد ، دلیلش را چه می‌دانی؟
شاید در این دو سال اخیر انتظارات از فرزان عاشورزاده خیلی بالا رفت اما من معتقدم که هر ورزشکاری در هر رشته‌ای که فعالیت می‌کند یک روز برنده است و یک روز بازنده چرا که ماهیت ورزش این است و یک سرش برد است و یک سر آن باخت ، مهم این است که ورزشکار از باخت‌ها درس بگیرد و تجربه‌اش را برای حضور در میادین بزرگ دیگر بالا ببرد ، خدا را شکر می‌کنم که همیشه حضورم در میادین بزرگ همراه با مدال بود و این مسابقات گرندپری که در مرحله آخر در مکزیک برگزار شد به اشتباه خودم طلا را واگذار کردم.
تنها 2 ثانیه تا طلا فاصله داشتی ، حتماً فکر کردی که دیگر طلا مال خودت است؟
طی سال‌هایی که در تیم بزرگسالان حضور یافتم تنها در دو مبارزه نتیجه را واگذار کردم ، یکی از بازی‌ها را در راند چهارم واگذار کردم و یکی دیگر از بازی هایم را نیز با نتیجه 3 بر 2 از حریفم جلو بودم و در ثانیه‌های آخر به حریفم باختم. این دو بازی به گونه ای بود که با اختلاف کم نتیجه را واگذار کردم و اختلاف زیادی با حریفانم نداشتم. باید از همه برد و باخت‌ها درس بگیرم تا برای هدف اصلی که بازی‌های المپیک است به بهترین مدال دست یابم.
فکر می‌کنی دچار غرور شدی و یا اینکه به بی‌تجربگی خودت باختی؟
در فینال گرندپری مکزیک از نظر بدنی کم نیاوردم بلکه یک لحظه غفلتم موجب شد تا شکست بخورم که زمانی هم برای جبران نداشتم ، اگر 10 ثانیه زمان داشتم می‌توانستم نتیجه را برگردانم اما در آن دیدار زمانی برای جبران نداشتم بنابراین بازی را واگذار کردم. بی‌تجربگی نکردم بلکه در آن دیدار بی‌خیال شدم اما از این درس گرفتم که باید در هر میدانی تا ثانیه‌های آخر پا پس نکشم و برای برد تلاش کنم. ضمناً آدم مغروری نیستم و همیشه سعی می‌کنم از غرور دوری کنم.
پس از اهدای مدال هم شاهد اشک فرزان بودیم ، کلاً احساساتی هستی؟
مراسم اهدای مدال بلافاصله بعد از پایان مسابقه فینال برگزار شد به این دلیل یک لحظه نتوانستم خودم را کنترل کنم و اشک ریختم اما همه این باخت‌ها و اشک‌ها را به فال نیک می‌گیرم و تلاشم را دو برابر می‌کنم تا نماینده شایسته‌ای برای ایران در بازی‌های المپیک ریو باشم. اعتبار مسابقات المپیک بالاتر است و سعی‌ام این است که بتوانم از این مسابقات سربلند بیرون بیایم.
تیم جوانی داریم و همگان امید زیادی دارند که تیم ملی در ریو بتواند در جایگاهی که همیشه شایسته تکواندو ایران در المپیک است ، بایستد ، فکر می‌کنی این تیم جوان می‌تواند خواسته کاروان ایران را همانند گذشته برآورده کند؟
زمانی بود که نسل‌ها تکراری شده بود و تکواندوکارانی حضور داشتند که سالیان سال عضو تیم ملی بودند اما به هر حال بعد از گذشت برهه ای تیم ملی نیاز به پوست اندازی داشت و زمانی که بیژن مقانلو به تیم ملی آمد این اتفاق افتاد و نسل‌های جدیدی وارد تکواندو شدند و سرمایه‌گذاری خوبی بر روی جوانان شد و همین تکواندوکاران جوان برای حضور در مسابقات المپیک انتخاب شدیم و در حال حاضر هم تمامی بچه‌ها سن و سال کمی دارند و آرام آرام به مرز پختگی می‌رسند.
یعنی تنها مقانلو جسارت کرد تا از تکواندوکاران جوان در ترکیب تیم ملی استفاده کند؟
بله ، تغییر نسل و حضور جوانان در تیم ملی جسارت بزرگی می‌خواست که این موضوع توسط مقانلو انجام شد.
البته در این خصوص انتقادات بسیاری به مقانلو وارد شد اما به نظر می‌رسد تغییرات مقانلو مؤثر واقع شد و تیم ملی با تکواندوکاران جوان نتایج خوبی کسب کرد و می‌توان به تیم امید زیادی داشت.
شاید در این دو سال اخیر انتظارات از فرزان عاشورزاده خیلی بالا رفت اما من معتقدم که هر ورزشکاری در هر رشته‌ای که فعالیت می‌کند یک روز برنده است و یک روز بازنده چرا که ماهیت ورزش این است و یک سرش برد است و یک سر آن باخت ، مهم این است که ورزشکار از باخت‌ها درس بگیرد و تجربه‌اش را برای حضور در میادین بزرگ دیگر بالا ببرد ، خدا را شکر می‌کنم که همیشه حضورم در میادین بزرگ همراه با مدال بود و این مسابقات گرندپری که در مرحله آخر در مکزیک برگزار شد به اشتباه خودم طلا را واگذار کردم
اوست که باید جوابگوی نتایج تیم ملی باشد و افرادی که از تغییرات در تیم ملی انتقاد می‌کنند قطعاً یک لحظه خود را جای مقانلو نگذاشته‌اند باید به مقانلو حق داد که خودش در خصوص تیمش تصمیم‌گیری کند و تیمش را ببندد. مقانلو تلاش بازیکنان را برای پوشیدن پیراهن تیم ملی خیلی خوب می‌بیند و خوب می‌داند که حق با کدام تکواندوکار است که در مسابقات حضور یابد اما باید بگویم که مقانلو مربی جسوری است و هر مربی ای جسارت این کار را ندارد که از تکواندوکاران یا ورزشکارانی با این سن و سال کم در ترکیب تیم خود استفاده کند.
البته دوران مربیگری مرتضی کریمی هم چنین موضوعی اتفاق افتاد و او هم جوانگرایی کرد.
من در دوران حضور مرتضی کریمی در مسابقات انتخابی تیم ملی حضور داشتم اما در آن زمان به تیم ملی راه پیدا نکردم چون آن زمان من در رده نوجوانان فعالیت می‌کردم و برای کسب تجربه به رده بزرگسالان آمده بودم ، در دوران کریمی تکواندوکاران جوان در اردوهای تیم ملی شرکت می‌کردند اما به مسابقات اعزام نمی‌شدند ، در دوران هدایت کریمی به تکواندوکاران جوان بها داده می‌شد اما ریسکی برای حضور این جوانان در مسابقات صورت نگرفت ، موضوعی که در دوران حضور مقانلو محقق شد و او تکواندوکاران جوان را به ترکیب تیم اضافه کرد که فکر می‌کنم در این راه موفق بود.
متأسفانه در روزهای اخیر شاهد جدال مقانلو با رضا مهماندوست (سرمربی تیم ملی آذربایجان) بودیم و این جدال‌ها قطعاً تیم ملی را به حاشیه می‌کشاند ، خیلی از منتقدان نسبت به این موضوع انتقاد کردند و معتقد بودند که این موارد جو تیم را در آستانه بازی‌های المپیک به هم می‌ریزد ، این اتفاق افتاده؟
باید بگویم که این جدل‌ها در تمامی رشته‌ها وجود دارد ، در فوتبال و خیلی از ورزش‌ها از این دست اتفاقات زیاد می‌افتد اما من فکر می‌کنم که این موضوعات به نفع ورزش مدال‌آوری همچون تکواندو که در المپیک حساب ویژه ای روی آن باز می‌کنند ، نیست. البته جو تیم ملی همیشه خوب بوده و در حال حاضر هم جو خوبی بر تیم حاکم است اما ما در برهه زمانی حساسی قرار داریم و تنها 8 ماه به برگزاری بزرگترین رویداد ورزشی دنیا یعنی المپیک زمان داریم که باید تمام تمرکزمان را روی رشته‌های مدال‌آوری همچون تکواندو بگذاریم و آرامش را به ورزش‌های اینچنینی تزریق کنیم و از نظر روحی و روانی ورزشکاران را آماده حضور در میادین بزرگ کنیم ، همه باید در بحث حمایت هم فعالیت کنند نه اینکه بیایند جو را به سمت تخریب ورزش‌های اینچنینی بکشانند چرا که در صورت وقوع این اتفاق و ناکامی در میادین این چنینی همه اظهار ندامت خواهند کرد اگر تیم نتیجه بگیرد این موضوع به نفع کل خانواده تکواندو خواهد بود اما در صورت عدم نتیجه‌گیری و انتقاد ، ضربه اصلی به تیم وارد خواهد شد و پس از آن هم ورزش ایران ضربه می‌خورد.
دلیل موفقیت مقانلو را در چه می‌دانی؟ سرمربی کنونی تیم ملی چه فاکتورهای مثبتی دارد که موجب شده تا تیم ملی در سال‌های اخیر تا این حد موفق باشد؟
مقانلو مربی ارزشمندی است. او سعی می‌کند در زمان بستن تیم تمامی بازیکنان را همدل کند ، زمانی که بازیکن به زمین می‌رود فکر می‌کند که خودش داخل زمین و در حال مسابقه دادن است به این دلیل هر کاری که از دستش بر می‌آید برای موفق شدن بازیکن از کنار زمین انجام می‌دهد. موضوعاتی همچون نظم برای مقانلو اهمیت زیادی دارد که انضباط در بحث تیمی کمک زیادی به بازیکنان می‌کند چرا که انضباط یکی از فاکتورهای رسیدن به موفقیت است و یک مربی خوب باید این فاکتور را رعایت کند علاوه بر این همدل کردن بازیکنان هم موضوعی است که توسط مقانلو بخوبی صورت می‌گیرد ، انرژی مثبت دادن و ارتباط نزدیک با بازیکنان از جمله فاکتورهای مقانلو است.
ثبات مدیریتی در تکواندو را می‌توان یکی از عوامل موفقیت تکواندو دانست ، این موضوع تا چه حد بر عملکرد تیم ملی تأثیرگذار بود؟
خوشبختانه پولادگر سال هاست که در رأس فدراسیون تکواندو حضور دارد و جزو یکی از مدیران ورزشی موفق در کشور به حساب می‌آید و اصلی ترین دلیل موفقیت تیم را می‌توانیم همین ثبات مدیریتی بدانیم.
سونامی لقبی بود که فدراسیون جهانی روی تو گذاشت ، چرا این لقب را برای تو انتخاب کردند؟
سال گذشته بعد از مسابقات گرندپری و جام جهانی که در مکزیک برگزار شد ، با سه رقیب که جزو بهترین‌های دنیا بودند مبارزه کردم که در نهایت موفق به شکست این سه حریف شدم البته پیش از آن هم با کسب مدال در مسابقات مختلف عملکرد مناسبی داشتم به این دلیل یکی از خبرنگاران خارجی که برای مصاحبه پیش من آمده بود در همان ابتدای مصاحبه من را سونامی نامید و این لقب را برای من انتخاب کرد البته من خیلی در باد چنین القابی نمی‌خوابم و به هیچ وجه دنبال چنین القابی نیستم.
حالا چرا لقب سونامی برای تو در نظر گرفته شد؟
آن خبرنگار معتقد بود که من در آن مسابقات به دلیل حملات همه جانبه که همانند موجی بزرگ بود ، حریفانم را شکست دادم به این دلیل لقب سونامی را برای من انتخاب کرد ، البته خودم دلیل موفقیتم را مبارزات ذهنی و حفظ آرامش در شیاپچانگ می‌دانم ، حفظ آرامش برای ورزشکاران رزمی اهمیت بالایی دارد و سعی می‌کنم در تمامی مبارزات این نکته را اولویت اصلی بدانم.
با شنیدن این لقب چه حسی پیدا می‌کنی؟ بیان این لقب اعتماد به نفست را بالا می‌برد؟
بله ، این لقب اعتماد به نفس من را زیاد می‌کند اما از سوی دیگر موجب می‌شود تا کار من در ادامه فعالیت ورزشی‌ام سخت تر و انتظارات از من بیشتر شود ، این موضوع را باید تکرار کنم که من به دنبال این القاب نبودم و به هیچ وجه نیستم. خیلی‌ها معتقد بودند که این لقب دادن‌ها برای فرزان زود است اما این لقبی بود که از سوی فدراسیون جهانی داده شد و من به آن فکر نمی‌کنم ، سعی می‌کنم مدال هایم را فراموش کنم و به دنبال هدف‌ها و مدال‌های جدید هستم.
این لقب را می‌پسندی؟
بله دوست دارم و دادن این لقب برای من جالب بود ، البته پیش از این هم القاب دیگری داشتم که با این القاب صدایم می‌کردند.
همانطور که گفتی زمان زیادی به برگزاری مسابقات المپیک باقی نمانده ، برای حضور در المپیک آماده ای؟
در حال حاضر خودمان را برای حضور در المپیک آماده می‌کنیم و من هم نماینده وزن اول ایران در بازی‌های المپیک محسوب می‌شوم و قطعاً کار بسیار سختی برای حضور در این رویداد مهم دارم. تمام تلاشم این است که در ریو در وزن 58- کیلوگرم نماینده شایسته ای برای کشورم باشم و از همه برد و باخت‌هایی که در سال‌های اخیر داشته‌ام تجربه بدست آورم و قطعاً از این تجربیات در المپیک استفاده خواهم کرد ، یک مدال برای بازی‌های المپیک کنار گذاشته‌ام.
جنس این مدال را می‌توانیم طلا بدانیم؟
رسیدن به طلای المپیک کار سختی است و نمی‌توان با قاطعیت در خصوص آن صحبت کرد اما این قول را می‌دهم در المپیک کم نگذارم ، میدان المپیک جایی برای اشتباه کردن نیست بنابراین می‌خواهم هیچ اشتباهی در المپیک نداشته باشم.
به بعد از المپیک هم فکر می‌کنی؟
بعد از المپیک تمام مدال‌هایی که گرفته‌ام را فراموش خواهم کرد چرا که می‌خواهم در یک وزن جدید حضور یابم و در 68 کیلوگرم فعالیت کنم چرا که دیگر نمی‌توانم وزن کم کنم و این موضوع یکی از مشکلات اصلی من است و کم کردن وزن فشار زیادی به من وارد می‌کند. البته کار بسیار سختی در پیش دارم چرا که باید با رقبای جدیدتر رقابت کنم ، رقبایی که شناختی از آنها ندارم و این موضوع کارم را سخت تر می‌کند اما به ادامه راه اطمینان دارم و به این موضوع ایمان دارم که خداوند در ادامه مسیر هم به من کمک خواهد کرد تا بتوانم از این مسیر به سلامت عبور کنم.
تاریخ درخشان تکواندو در المپیک و کسب مدال توسط تکواندوکاران ایران در این رویداد بزرگ تا چه حد می‌تواند به شما کمک کند؟
موفقیت همیشگی تیم ملی تکواندو در دوره‌های گذشته المپیک موجب دلگرمی ماست ، ما به این موضوع دلخوش هستیم که هر زمان در المپیک شرکت کردیم موفق به کسب مدال شدیم. کسب مدال توسط تکواندوکاران قدیمی از نظر روانی به ما کمک زیادی می‌کند و این روحیه را در ما ایجاد می‌کند که ما هم باید راه گذشتگان را ادامه دهیم ، به هر حال این جوی است که می‌تواند به تمامی ورزشکاران کمک کند تا در میادین بزرگی همچون المپیک موفق به کسب مدال شوند./روزنامه ایران

------
...

ادامه در منبع لینک »

موارد مشابه بر اساس تراکم کلیدواژه
علی کریمی جادوگر و مارادونای آسیا ...
1host2u.com ۱۳۹۵/۰۸/۱۵ مردم
محمد علی کریمی پاشاکی متولد 17 آبان ماه 1357 درکرج ؛ مشهور به علی کریمی ؛ بازیکن و مربی فوتبال ایران . کیست که او را نشناسد ؟ او نیاز به معرفی ندارد...ادامه مطلب»

تمام ورزشکاران ایرانی که پرچم ایران را رها کردند ...
farsi.euronews.com ۱۳۹۸/۱۱/۰۸
مهاجرت و پناهندگی ورزشکاران ایرانی اخیرا اوج گرفته است، اتفاقی که البته تازه نیست اما در ماه‌های اخیر در میان قهرمانان و ورزشکاران رشته‌های مختلف شتاب...ادامه مطلب»

سعودی هاو تلاش برای احیای آبروی از‌دست رفته ...
irinn.ir ۱۳۹۳/۰۹/۰۲ سیاست
این روزها سیاستمداران ریاض دست به ابتکار عمل و اقدامات جدیدی می‌زنند که هدف اصلی آن را باید احیای هژمونی منطقه‌ای این کشور عنوان کرد. این تحرکات در س...ادامه مطلب»

سلطانی فر : مدیر توسعه و تحول هستم، نه حفظ وضع موجود ...
dolat.ir ۱۳۹۵/۰۸/۰۹ اخبار
سلطانی فر: با توجه به ظرفیت و توانمندی بانوان‌مان در عرصه‌های مختلف بخصوص ورزش هم در عرصه‌های مدیریت ورزش و هم در عرصه‌های دیگر، متأسفانه ما تا الان ...ادامه مطلب»

بازدید وزیر ورزش و جوانان از اردوی تیم ملی تکواندو گودرزی: نمره قبولی...
dolat.ir ۱۳۹۴/۱۲/۱۲
وزیر ورزش و جوانان به همراه معاون توسعه ورزش قهرمانی و حرفه ای وزارت ورزش و جوانان، با حضور در مرکز جهانی فدراسیون تکواندو از تمرینات تیم ملی المپیکی ...ادامه مطلب»


EOF